Történelmi bérmegállapodás született
NGM: a kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a magyar családok évről évre egyre többet vihessenek haza.
Pártokon átívelő támogatottság megléte esetén Skócia is egyike lehet - egyelőre - azon kevés európai országoknak, ahol az öngyilkosságban való közreműködés bűncselekménynek számít.
Skót politikusok egy csoportja harmadszor is nekifut annak, hogy az öngyilkosságban való közreműködés legalizálását a parlamenttel elfogadtassa – tudta meg a POLITICO. A lap szerint a hétfőn benyújtott javaslatot több skót parlamenti párt képviselője is támogatja, s ha a reformot a jogalkotó szentesíti, Skócia lesz az első olyan ország az Egyesült Királyságban, amely bizonyos esetekben az öngyilkosságban való közreműködést nem tekinti bűncselekménynek (ez a megoldás egyébként Európában is kuriózumnak számítana).
Az öngyilkosságban való közreműködés jelenleg csak néhány európai országban lehetőség. Svájc esetében éppen emiatt „eutanázia-turizmusról” is beszélhetünk:
Bizonyos keretek között Németországban is legalizálták az eutanáziát.
Az aktív eutanázia jelenleg Belgiumban és Spanyolországban legális, a dél-európai országban márciusban szavaztak erről. Portugáliában is az eutanázia irányába ható törvényalkotás volt folyamatban, ezt azonban a portugál bíróság blokkolja.
A javaslat a teljes mértékben beszámítható, Skóciában lakóhellyel rendelkező halálos betegek számára biztosítaná a lehetőséget arra vonatkozóan, hogy asszisztált öngyilkosságot hajtsanak végre.
Az öngyilkosságban való közreműködést eddig Skóciában kétszer akarták elfogadtatni: a legelső, 2010-ben elbukott próbálkozás egy Parkinson-kórban szenvedő parlamenti képviselő nevéhez fűződik, aki a betegségben 2014-ben elhunyt. A második próbálkozás az elsőt a képviselő halálát követő évben, 2015-ben követte, ekkor már egy konzervatív képviselő is a támogatók között volt.
A POLITICO most áttörést vizionál, s találgatásait részben egy a Sunday Times által közölt közvélemény-kutatás eredményére alapozza. Ebben ezer embert kérdeztek meg, a megkérdezettek 72 százaléka pedig támogatta az öngyilkosságban való közreműködés legalizálását.
Ehhez képest Pam Duncan-Glancy képviselő mély aggodalmát fejezte ki a javaslattal kapcsolatban. Fogyatékkal élőként állítja, hogy a jogalkotónak először a fogyatékkal élők életében kell megvalósítania a hatékony jogvédelmet, s csak ezt követheti az asszisztált halál bevezetése. Szerinte a mostani javaslat „veszélyt jelent” a fogyatékkal élőkre nézve.
A magyar szabály a következőképpen szól: "Aki mást öngyilkosságra rábír, vagy ennek elkövetéséhez segítséget nyújt, ha az öngyilkosságot elkövetik, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő".
Kép: MIGUEL RIOPA / AFP
Dobozi Gergely