Feladták az olasz balosok: Orbán olyan jóban van Trumppal, hogy szerintük itt a vég
Kettészakadt Európáról ír a La Repubblica, alig győzik negatív jelzővel.
A román-angol meccs esetében is füttykoncert fogadta a Black Lives Matter üzenetét hirdető térdepelést. A brit miniszterelnököt most azért bírálják, mert nem ítélte el a nemtetszésüket kifejezőket.
Ahogy arról tegnap a Mandiner is beszámolt, a magyar futballválogatott tegnapi szereplése kapcsán a játék mellett kiemelt sajtófigyelmet kapott az a néhány másodperc a meccs kezdetén, amikor az ír válogatott – a jelenlegi nyugati progresszív politika alakítójaként – letérdelt a gyepszőnyegre, kifejezvén az együttérzését a a George Floyd meggyilkolása után felerősödő Black Lives Matter mozgalommal.
Az írek térdepelését a magyar szurkolók többek között füttyszóval bírálták, nem kis részben azért, mert a futballpályára nem való, szükségtelen politikai megnyilvánulásnak tartották a gesztust. Ezt még a meccset megelőzően, közleményben erősítette meg a Magyar Labdarúgó Szövetség azzal, hogy kimondta:
„Az MLSZ "A gyűlölet nem pálya" kampány keretében harcol évek óta a gyűlölet minden formája ellen. Az UEFA és a FIFA szabályai nem engedik a politizálást a pályán és a stadionban sem, amit az MLSZ nem csak elfogad, de egyet is ért vele. A válogatott a mérkőzések előtt nem térdeléssel fogja kifejezni a gyűlölet bármilyen formájának elítélését.”
Két okból sem.
Egyrészt, a Rotherham szélsője egyúttal az ír válogatott játékosa, az afrikai származású Chiedozie Ogbene (24) például „reményét fejezte ki azt illetően, hogy az UEFA keményen fellép [a magyar szurkolókkal szemben], és megoldást talál a helyzetre.”
Másrészt pedig látható, hogy hasonló problémák az Anglia és Románia közötti mérkőzésen is felmerültek. Az angol válogatott játékosai – az írekhez hasonlóan – szintén letérdeltek a gyepszőnyegre, miközben a román játékosok állva maradtak. A szurkolók – csakúgy mint itthon – szintén füttyel jelezték nemtetszésüket.
Ami ennek kapcsán érdekes, az nem is a román szurkolók viselkedése, hanem az, ahogy a kirekesztés kultúrája (cancel culture) Boris Johnson ellen fordult a meccset követően. Első pillantásra nehéz belátni miért, hiszen a brit miniszterelnök sem játékosként, sem pedig Románia fütyülő szurkolójaként nem volt jelen a meccsen.
Johnson bűne itt az volt, hogy ugyan a letérdelés gesztusát támogatta,
A Telegraph összegyűjtötte, hogy jelen állás szerint mely válogatott térdepel, és melyek nem.
A térdepeléspárti országok (betűrend szerint) Anglia, Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország és Wales. A térdepelésben részt nem vevő országok pedig: Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Oroszország, Spanyolország, Szlovákia és Ukrajna.
A bizonytalan országok között Észak-Macedónia, Olaszország, Portugália, Svájc, Svédország, Törökország tűnik fel.
A lap szerint létezik egy harmadik kategória is, akik időközben változtattak az álláspontjukon. A Bundesliga játékosai például élen járnak Európában a BLM üzenetének népszerűsítésében, de a német válogatott játékosai mégsem térdeltek le a múlt heti barátságos mérkőzés alkalmával. Hollandiában hasonló a helyzet: a játékosok támogatják ugyan a BLM törekvéseit, Grúzia ellen azonban senki sem térdepelt. Skóciában jelenleg is tárgyalások zajlanak erről, a válogatott pedig az aktuális eredmény fényében cselekszik: a selejtezők alkalmával volt térdepelés, a Luxemburg elleni felkészülési meccsen viszont nem.
Kép: MTI/Illyés Tibor
Dobozi Gergely