A digitális korszak középpontjába kell állítani az egészségügyet

2021. június 11. 15:05

Az adatok szabad áramlását az állampolgárok szabad mozgásához hasonlóan garantálni kell az EU-ban.

2021. június 11. 15:05
Jan-Philipp Beck

„A járvány rávilágított arra, hogy melyek az élet azon területei, ahol alapvető változásokra van szükségünk a jövőben. 

De egy területen sem annyira kézzel fogható ez az igény, mint a digitális eszközök, ezen belül is a mesterséges intelligencia egészségügyben való alkalmazásában.  

(…)

Az Európai Bizottság áprilisban a mesterséges intelligencia szabályozásának fontosságára hívta fel a figyelmet annak érdekében, hogy Európa „felkészüljön a digitális korszakra”.

A Bizottság kezdeményezése időszerű, hiszen az egészségügy válaszút előtt áll. 

Most lehetőségünk van arra, hogy éljünk a mesterséges intelligencia és a digitális technológia nyújtotta lehetőségekkel, és kihasználjuk a bennük rejlő potenciált most és a jövőben is.

Vagy inkább elszalasztjuk a lehetőséget, és végignézzük, ahogy a közegészségügyi rendszer alkalmatlanná válik a jövő kihívásaink kezelésére és a hatalmas megterhelés súlya alatt megroppan. Ezzel egy olyan világba lépünk, ahol a legújabb technológiai megoldásokhoz csak a legkiváltságosabb réteg fér hozzá, vagyis azok az emberek, akik meg tudják fizeti a magánegészségügyet. 

A születéskor várható élettartam növekszik, ahogy a betegek száma is, a betegeknek pedig egyre összetettebb igényeik vannak. Ezzel együtt a költségek is nőnek, és a bevethető munkaerő nem bír lépést tartani az egyre nagyobb igényekkel. 

(…)

A technológia segíthet abban, hogy az egészségügyi személyzetnek több ideje maradjon a tényleges betegellátásra azáltal, hogy egyszerűsíti vagy megszünteti az orvosok és ápolók által végzett adminisztrációs feladatkörök 80 százalékát. 

A digitalizálás forradalmasíthatja az egészség menedzselését, kezdve azzal, hogy a különböző szakemberek által rögzített kezelési előzményeket egy adatbázisban egységesítik, később pedig az egyének egészségügyi állapotának valós idejű behatárolása is megvalósítható lesz. 

A technológia alkalmazásával az innovációs vállalatok olyan adatokhoz jutnának hozzá, melyekkel elő lehet mozdítani az egészügyi fejlesztéseket is. Ezzel Európa képes lenne saját maga irányítani az innovációs folyamatokat, nem kellene a technológiát az Egyesült Államokból vagy Kínából importálni.  

A lehetőségek maximalizálása érdekében megfelelő szabályozási és visszatérítési keretrendszerre van szükség, méghozzá gyorsan.

Az egész Európa Unióban segíteni kell az együttműködést és a jó gyakorlatok átadását a vállalatok, a nemzeti hatóságok, a betegek és az állampolgárok között.

Emellett közös követelményrendszert kell felállítani az adatmegosztásra vonatkozóan, erősíteni kell az állampolgári bizalmat és az átláthatóságot, valamint közös szabályokat kell alkotni az adatgyűjtésre, adatmozgásra és a magénélet védelmére vonatkozóan. 

A cél, hogy az adatok szabad áramlását ugyanúgy védjük, mint ahogy az EU garantálja az állampolgárok szabad mozgását. 

(…)

Tény, hogy vannak érzékeny területek, melyeket figyelembe kell venni a személyes adatok kezelésekor, de nem kell követni azon ázsiai országok példáját, melyek hitelkártya-adatokat és köztéri kamerák felvételeit is felhasználták a járvány elleni védekezés során. 

Vannak azonban követendő példát, így például Észtország, ahol az egészségügyi rendszer teljes digitalizáláson esett át, a betegek egy online portálon keresztül – ahol az összes leletük megtalálható – ellenőrizni tudják, hogy kik férhetnek hozzá adataikhoz.

Fordulóponthoz érkeztük, cselekednünk kell.”

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csak szólok
2021. augusztus 04. 01:47
Nincs szükség az adataim szabad áramlására, de az egészségügyi ismeretek (azaz az orvosi ismeretek) szabad áramlásáról már beszélhetnénk. Az én ifjú koromban a "mesterséges intelligenciát" még "szakértői rendszereknek" nevezték és ífértek fűt-fát, hogy ezek még a buta orvosoknak is segítenek helyes diagnózist felállítani. Máig nincs belőle semmi, mert az orvos felelősségét a szakértői rendszer nem veheti át, másrészt a tudomány sosem tökéletes és véges, ezért a szakértői rendszert is folyton fejleszteni kellene, különben nagyokat tévedhet, akkor meg minek. Tévedni az ember is tud, ingyen.
Mich
2021. július 10. 00:41
Kinek az érdekében?
darázs
2021. július 10. 00:41
valakiknek nagy szükségük lehet az egészségügyi adatainkra Az EUnak mi köze van a tagállamok hatáskörében levő egészségbiztosítás adataihoz?
Vallasz Vilmos
2021. július 10. 00:41
Az orvosaim, a nővérek, a kórház és a betegbiztosító. Ennyi. Senki másnak nem kell tudnia ezeket az igen kényes adatokat. A visszaélési lehetőségek száma jelentős. Totális kontrol az emberek felett, ez a cél. Digitalizáció előtt sokkal jobb ellátást kaptam mint most. Nem volt ennyi ember, nem volt túlterhelve az infrastruktúra, volt ideje az orvosoknak a betegekre. Az állataim leletei sincsenek digitalizálva, csak egyszerűen mindig magammal viszem. Ez a biztonságos. Senki nem olvashatja el a dokin kívül. Ezt a saját leleteim esetében is elvárom. Mi lesz, ha valakit majd azért nem vesznek fel, mert HIV pozitív? Vagy azért mert elsétált az utcán egy covidos mellett?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!