Konkrétumokról tárgyal az EU Bidennel a klímacsúcson

2021. április 21. 19:09

Az Európai Unió kész egységes álláspontot képviselni a Joe Bidennel folytatandó klímatárgyalások alkalmával. A 2030-ig elérendő 55 százalékos klímacél tisztázott, habár a megvalósíthatóság terén még akadhatnak vitás kérdések.

2021. április 21. 19:09
null

Legalább 55 százalékos szén-dioxid-csökkentési törekvések 2030-ig, amely opcionálisan akár 57 százalékra is felkúszhat – többek között ez az ajánlat kerülhet hamarosan Joe Biden amerikai elnök asztalára az Európai Unió részéről a küszöbön álló klímacsúcs alkalmával. Biden maga is vállalásokkal készül: tekintettel arra, hogy

az Amerikai Egyesült Államok Kína után a második legnagyobb környezetszennyező,

az EU tekintélyes mértékű klímacélokra számít az amerikai oldalon is.

Joe Biden, az Amerikai Egyesült Államok elnöke még március 26-án invitálta a világ vezetőit az eseményre, amelynek keretében többek között arra lehet számítani, hogy a fő kibocsátok lényeges és szemmel jól látható vállalásokat tesznek a klímavédelem érdekében.

Az az EU részéről az Európai Parlament képviselői tegnap jutottak dűlőre a részleteket illetően. Ez a konszenzus később „jogerőre” is emelkedhet:

uniós rendelet rögzítené, hogy az Európai Unió 2050-ig klímasemlegessé válik.

Amint az fentebb is áll, a 2030-ig meghatározott klímacél az 1990-es bázisévhez képest legalább 55 százalék (a korábbi 40 százalékhoz képest). Az EU vállalásai nemcsak az újonnan kibocsátandó üvegházhatású gázokat, hanem a már a légkörben lévő mennyiséget is tekintetbe veszi. Ezt követik később a 2040-re vonatkozó vállalások, amelyeket a Párizsi Egyezmény részletesebb áttekintését követően prezentál az Európai Bizottság.

Épp ideje volt ennek a konszenzusnak, ugyanis Európának is meg kell mutatnia saját helyiértékét azon pozitív intézkedések körében, amelyek Kínának és az Egyesült Államoknak tulajdoníthatók.” - kommentálta a konszenzust Peter Liese, az Európai Néppárt kereszténydemokrata tárgyalója.

Ahogy arra az APnews is rámutat, a jelenlegi megállapodás egyelőre feltételes; ezt még többek között az Európai Unió tagállamainak is jóvá kell hagyniuk.

A portál úgy tudja, hogy az Európai Unió e tekintetben nem a „másodhegedűs” szerepet vállalja magára. Az uniós politikusok ugyanis a mostani vállalásokkal a későbbi tárgyalások ütemét akarják meghatározni, követendő példaként járva elől a klímasemlegesség felé vezető úton. Megjegyzendő, hogy Washington és Brüsszel is klímasemlegességre pályázik az évszázad közepére; ez szükséges ugyanis ahhoz, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedésének üteme 2100-ra se haladja meg a 2 °C-ot  (a Párizsi Egyezmény jóllehet 1.5 °C-ban határozza meg a maximumot).

A Bloomberg elemzői is üdvözlik a fejleményeket, jóllehet

a tényleges megvalósíthatósággal kapcsolatban akadnak kétségeik.

Rámutatnak, hogy az Európai Unió 250 milliárd euró keretösszegű kölcsönök révén ösztönözné a klímacélok megvalósulását zöld kötvények útján – csakhogy ebből egyelőre kimaradnak az olyan, jelenleg is vitatott ágazatok, mint például a földgáz vagy a nukleáris energia. 

Rámutatnak, hogy a fa elégetéséből származó energia kérdése szintén megosztó, erős ugyanis például a norvég lobbi arra vonatkozóan, hogy ez az energiaforrás is „fehérlistás”, vagyis engedélyezett legyen. Ez a lehetőség azonban az ipari méretű erdőirtásoknak továbbra is teret engedhet. Emlékeztetnek arra is, hogy a fentiek különösen az olyan országoknak okoz problémát, mint Németország és Lengyelország, amelyek épp most állnának át a széntüzelésű technológiákról a gázra, ehhez azonban a gáz elfogadtatása is szükséges.

Hasonló cipőben járnak a nukleáris energia elfogadtatásában érdekelt országok, így Magyarország és Franciaország is. Idén márciusi hír, hogy hét európai vezető, köztük a magyar miniszterelnök és a francia államfő, Emmanuel Macron közösen kérik az Európai Bizottságot, hogy hagyjon fel a nukleáris energia politikai démonizálásával, s foglalja bele az EU zöld finanszírozási dokumentumába azt.

Kép: Pixabay

Dobozi Gergely

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dorset Naga
2021. április 27. 21:11
Baromság, nem lesz belőle semmi. Eddig sem volt. Csodák nincsenek, az energiát meg kell termelni, egyre többet, és ehhez csak az atomerőművek alkalmasak. A naperőművek akkumulátorai is szennyezőek, max máshol a gyártás során.
olajfa1
2021. április 27. 21:08
Mondjuk a nukleális energia az egyik legzöldebb, -de szerintem a leges legzöldebb- energia. Amúgy meg amit a Németek csináltak, hogy leállították a nukleális erőműveiket, aztán meg ligniterőművekkel töltötték fel az elektromos autókat... az nem vicces, sőt sem is siralmas... hanem egyszerűen BAROMSÁG!
A ráció prófétája
2021. április 23. 20:24
Klíma, klíma, klíma. Engem aggaszt, hogy már nincs környezetvédelem, csak klímavédelem. A szén-dioxid ki van kiáltva minden rossz okának, mint 30 évvel ezelőtt az ózonkárosító gázok. Az ózonlyuk azóta is ott van az Antarktisz felett, ma pedig már senki sem retteg tőle. Azzal, hogy elég a klímát védeni, ma csak annyit jelent, hogy csökkenteni kell a szén-dioxid kibocsátást, miközben a valódi problémákat a szőnyeg alá söpri az emberiség. Az, hogy életteret veszünk el a természetes élővilágtól? Kit érdekel? Magyarországon a mezőgazdaságban megművelt területek a teljes ország 50% körüli. Nem baj, fő, hogy ne hozzunk fel több, a karbon korban elpusztult pikkelyfát a föld mélyéből.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!