A cseh parlament alsóháza is jóváhagyta a Szenátus (felsőház) azon javaslatát, hogy az élelmiszerminőségi törvény mégse részesítse kedvezőbb elbánásban a cseh termékeket. Ennek hátterében az állhat, hogy a lépéssel Csehország az Európai Unióval való újabb összecsapást kívánta elkerülni – találgat az Euractiv. Találgatásait a lap vélhetően arra alapozza, hogy korábban Andrej Babiš diszponált Csehország legnagyobb mezőgazdasági konglomerátuma, az Agrofert felett.
A törvényjavaslatban immár nem szerepló kvóta eredetileg
a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű boltok számára előírta volna azt, hogy az élelmiszerkínálat legalább 55 százalékát helyben termelt, illetve előállított zöldségek, gyümölcsök, tej- és húsipari termékek adják.
A kvóta 2028-tól kezdve legalább 73 százalékra emelkedett volna.
A javaslatot a parlament alsóháza eredetileg elfogadta volna, de a szenátusi vétó miatt most módosította döntését .
A törvényjavaslatot amiatt hozták létre, hogy révén az élelmiszerek tekintetében elkerülhető legyen a közös piacon alkalmazott „kettős mérce”. Ennek hátterében az a feltételezés áll, miszerint a nyugat-európai piacokon eladhatatlan élelmiszerárukat a szerényebb vásárlóerő által jellemzett kelet-közép-európai piacokon értékesítik a fogyasztók számára.
A kvótát szorgalmazók azzal érveltek, hogy a koronavírus-válság rámutatott arra, hogy egy országnak az önellátásra és az önfenntartásra kell törekednie, s hogy a helyi mezőgazdaságot kell erősíteni abból a célból, hogy ez biztosított legyen.
A kvótát ellenzők (köztük nyolc uniós tagállam és az Európai Bizottság) lényegében a közös piac szereplőit féltették a cseh piac szereplőinek térnyerésétől a cseh piacon, mindemellett arra figyelmeztettek, hogy az a boltok közötti versenyt torzította volna.