„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
A bajor miniszterelnök is alternatív megoldásokon gondolkodik, miután kiderült: a nyugati cégek nem tudják vállalni a szerződésben meghatározott vakcinamennyiség gyors leszállítását.
Mielőbb vizsgálja meg az Európai Gyógyszerügynökség az orosz és a kínai oltóanyagot! – követelte a sokak szerint a következő német kancellár, Markus Söder bajor tartományi miniszterelnök a neoliberális Die Welt napilapnak adott szombati interjújában, amelyet az Azonnali.hu szemléz.
„A szociális piacgazdaság híve vagyok, de a koronavírus-világjárvány egy olyan szükséghelyzetet állított elő, ami hosszútávon a piacgazdaság alapjait tenné tönkre. Ezért egy szükség-vakcinagazdálkodást kell kialakítani, amely során az állam világosan előírja a dolgokat” – szögezte le Söder, aki szerint az államnak is kézbe kellene vennie a dolgokat, mégpedig úgy, hogy elérje azt, hogy több gyártókapacitás legyen, az engedélyeztetési eljárás időtartalma pedig jelentősen meggyorsuljon.
Más kérdés, hogy a vakcinák gyártókapacitásainak bővítése nem megy egyik napról a másikra, elvégre a Pfizer-BioNTech oltásából a már tényleg tömeges mennyiség is azért késik ennyit, mert egy üzemükben épp kapacitásbővítés zajlik, nem beszélve arról, hogy már magukat az amerikai gyártósorokat is hónapokba telt installálni – jegyzi meg az Azonnali.
Ismert: eddig az Európai Gyógyszerügynökség az mRNS-technológiát használó Pfizer-BioNTech- és Moderna-, valamint az adenovíruson alapuló AstraZeneca-vakcinákra adott uniós forgalombahozatali engedélyt, ám ezekről a cégekről időközben kiderült, hogy nem tudnak annyi dózist szállítani 2021 első felében, mint amennyire leszerződtek az Európai Bizottsággal.További bonyodalmakat okozott, hogy az AstraZeneca vakcinájánál – miután kirobbant arról a vita, hogy az beadható-e időseknek – az Európai Bizottság a tagállamokra bízta, hogy beoltják-e vele a 65 éven felülieket, így számos ország oltási tervét módosítani kell.
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/Clemens Bilan