Eljöhet a digitális euró ideje?

2021. január 22. 14:47

A digitális euró ötvözi az elektronikus fizetőeszközök hatékonyságát a központi bank által kibocsátott pénz biztonságával.

2021. január 22. 14:47
Leo Van Hove

„Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke múlt héten úgy fogalmazott, hogy az EKB komolyan fontolgatja a digitális euró bevezetését – egy központi bankok által szabályozott fizetőeszközt, amely mindenki számára elérhető.

A bankjegyek velünk maradnak – mondta Lagarde egy online interjú keretében (,,,) - de úgy vélem, lesz digitális eurónk is.

A végső döntés idén nyáron várható. 

(…)

Az alapelvek jelentős része már ismert. Megnyilvánulásai alkalmával Lagarde újra és újra elmondta, hogy a digitális euró a készpénz kiegészítése, nem pedig helyettesítője lesz.

Ezen felül az eurózóna egyik tavaly októberi jelentésének egyik fő állítása, hogy a digitális valuta az olyan, a privát szektor által ösztönzött projektek kiegészítése is lenne, mint amilyen a European Payments Initiative (Európai Fizetési Kezdeményezés) is. Ez azt álláspontot az Európai Bizottság is megerősítette.

(…)

Az esetlegesen bevezetendő digitális euró egyik legfontosabb erénye annak kockázatmentessége. Ahogy azt Lagarde is hangsúlyozza, az Európai Központi Bank feladata, hogy a pénzbe vetett bizalmat megőrizze. A kereskedelmi bankoktól eltérően egy központi bank nem mehet csődbe, tekintettel a központi bankok pénzteremtő képességére.

Az Európai Központi Bank egyik legújabb sajtóközleménye szerint „a digitális euró ötvözi az elektronikus fizetőeszközök hatékonyságát a központi bank által kibocsátott pénz biztonságával.”

A digitális valuta egyik további megkülönböztetőjegye az adatvédelem lehet.

(...)

Ha az Európai Központi Bank valóban azt szeretné, hogy a digitális euró ne torzítsa a versenyt, vonzerejét mesterségesen csökkentheti például oly módon, hogy maximalizálja azt az összeget, amelyet egy fiókban birtokolni lehet; de beállíthat egy alacsony tranzakciós határértéket is.

Ily módon biztosítható lenne, hogy az új fizetőeszközt jellemzően kisértékű ügyletekhez használják – ahogy ez a készpénzre is jellemző ma.

Az ilyen és ehhez hasonló korlátozások azonban magának a fizetőeszköznek egyéb hatékonysági faktorait is korlátoznák, miközben az Európai Központi Bank e faktorokkal is számol. Az Európai Központi Bank ugyanis nemcsak a készpénz hanyatlására kíván ily módon válaszolni.”

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zara
2021. február 11. 22:46
most is van digitális euró... amit igazából szeretnének az egy olyan rendszer amivel jobban manipulálható az egyén... pl kapsz 1000 pénzt ha jól viselkedsz,de csak autóvásárlásra fordithatod, mert visszaeset a forgalom igy tennünk kell valamit... 30 napod van rá, utánna érvényét veszti elvégre nem a te pénzed.... jó kis manipuláció...
Esvány
2021. február 11. 22:46
Márt a papír játékpénzt is sajnálják tőlünk?
Tanner
2021. február 11. 22:46
A cél az egyének függetlenségének korlátozása, ha minden digitalizált, bárkit el lehet halgattathatni el lehet törölni.
august
2021. január 28. 07:27
most is van digitális euró... ------------ Várjad ki a végét, majd ha megszületik az algoritmus az elektronikus euró-bányász gépekhez, akkor majd az adóparadicsomokból egy pillanat alatt euróbányász telepek lesznek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!