Több mint egy évtizedre is evakuálhatják egy svájci városka lakóit

2020. december 07. 22:38

Háromezer-ötszáz tonna, a második világháborúból visszamaradt lőszert kell eltávolítani egy hegyoldalba vájt fegyverraktárból.

2020. december 07. 22:38
null

A svájci kormány hétfőn fogadott el átszámítva egymilliárd dolláros tervet a veszélyessé vált világháborús lőszerkészlet ártalmatlanítására, amelynek pusztán az előkészítése is egy évtizedet vesz igénybe, így Mitholz lakosainak kitelepítésére várhatóan legkorábban csak 2030-ban kerülhet sor. A Berni-Alpokban fekvő hatalmas földalatti lőszerraktárt a második világháború alatt létesítették arra az esetre, ha Svájcot katonai támadás érné semleges státusza ellenére. Az elképzelés az volt, hogy az országot érő támadás esetén katonák ásnák be magukat a hegyekbe és titkos földalatti átjárók egész rendszerét, valamint a hegyekben elrejtett lőszert felhasználva fejtenének ki ellenállást.

A háború esetére felhalmozott 7000 tonna lőszer egy része 1947. december 19-én, röviddel éjfél előtt felrobbant, hatalmas törmelékesőt zúdítva a környező lakóépületekre, amelyekben kilenc ember vesztette életét. A robbanás lerombolta a városközpontot és a vasútállomást is. A település hamar újjáépült, a hegyoldalba vájt raktárban azonban továbbra is megmaradt 3500 tonna lőszer – légibomba, akna és kézigránát –, amelynek állapota egyre nagyobb aggodalomra ad okot.  A jelenlegi biztonsági előírások szerint a mitholzi lőszerlerakat „elfogadhatatlan” veszélyt jelent – közölték a hatóságok. A kormány szerint a közelmúltban végzett állapotfelmérés nagyobb kockázatot tárt fel, mint amekkorát az 1949-es és az 1986-os vizsgálat állapított meg. A korábbi felmérések szerint is fennállt a robbanás veszélye, de akkor úgy ítélték meg, hogy az csak magát a katonai létesítményt érintené, ráadásul az elöregedő lőszer elszállítása túl kockázatos lenne, főleg geológiai okokból.

A kormány hétfőn utasította a védelmi minisztériumot, hogy 2022 őszére dolgozzon ki tervet a kitelepítésben érintett mintegy 170 személy evakuálására és kártalanítására. A kormány szerint a helyi hatóságok és lakosok is elfogadták a gigantikus fegyvermentesítési tervet, amelynek megvalósítására 900 millió svájci frankot (300 milliárd forint) irányoztak elő.

(MTI)

Címlapfotó: YouTube

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
békalepcse
2020. december 08. 20:40
Ezek szeeint nagyon nem ismered a fegyvereket és az azt kiváltó vegyi folyamatok rapszódikusságát. A gyutacs azért képes a rendelt pillanatban begyújtani a robbanást, mert rendkívül instabil vegyületről beszélünk. Azonban ez nagyon nagyon pontos beállítás eredménye, tehát a lgkisebb eltérés is jelentős eltérést eredményez hatásmechanizmus tekintetében. Az igazán nagy robbanóeszközöknél ezért alkalmaznak többes gyutacsszerkezeteket. Az idő folyanán ezek a gyutacsok maguk is vegyi átalakuláson esnek át és vagy stabilabbá válnak, vagy még instabilabbá. Következéskép, egy mindent elemésztő robbanás nem feltétlen indítja be minden egyes robbanótestben a vegyi reakciót és csak szét szórja azokat. Onnantól viszont az újabb behatás következtében a veszély sokszorosára növekszik és a hazástalanítás pedig lutrivá. Ezen kiszámíthatalan okok miatt vannak fel nem robbant eszközök tömegével a mai napig is, mindennapi feltalálással, pedig elvileg az első bevetésükkor működniük kellett volna. Keresztapám nem volt egy beszari alak, de mint első osztályú robbantómestert kirendelték hatástalanítani és saját bevallása szerint egy detonátor kiszerelésénél egy váratlan kattanás azért beindította náluk a sportszelet effektust...
Mandarin.
2020. december 08. 12:19
Féltek a svájciak Adolftól, most meg nem tudnak mit kezdeni a felhalmozott lőszerrel, robbanótestekkel. Merkeltől nem félnek?
villogókékfog
2020. december 08. 10:06
Hívjanak ukrán szakértőket. Azok nagyon hatékonyan tudnak felszámolni fegyverraktárakat. https://www.origo.hu/nagyvilag/20181009-felrobbant-egy-loszerraktar-ukrajnaban.html
Friedrich Ferdinand von Beust
2020. december 08. 07:44
Szóljanak pár rotterdami kereskedőnek, simán eladják Etiópiában az ellenérdekelt feleknek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!