Ursula von der Leyen: a brüsszeli csúcs a demokrácia gyakorlati megvalósulása volt

2020. július 22. 16:16

Az Európai Bizottság elnöke interjújában elégedettségének adott hangot.

2020. július 22. 16:16
null

DPA International-nek adott interjújában Ursula von der Leyen bizottsági elnök „hatalmas sikerként” értékeli az extrém hosszúra nyúló brüsszeli csúcs eredményeképpen megszületett megállapodást, rögzítve, hogy a továbbiakban az Európai Parlamenttel való szoros együttműködésre lehet számítani a tárgykörben. 

Az interjúban szóba került a jogállamisággal kapcsolatos kommunikációs vita is, amelynek kapcsán az elnök asszony visszautasított mindenfajta bírálatot. Arra a kérdésre, hogy tud-e bármiféle garanciát adni arra nézve, hogy az olyan országok számára, mint például hazánk is, 2021-től csökkentik a forrásokat, amennyiben a jogállamisággal kapcsolatban aggályok merülnének fel, von der Leyen így reagált:

„A Bizottság elkötelezett a jogállamiság és amellett, hogy az EU pénzügyi érdekei hatékony védelmet élvezzenek. Az Európai Tanács „zöld jelzést” adott abba az irányba, hogy az európai költségvetést a jogállamiságra tekintettel is óvjuk”. 

Von der Leyen hangsúlyozta, hogy a költségvetés klímavédelemre fordítandó része 25%-ról 30%-ra került megemelésre, és a helyreállítási alap támogatásai kapcsán a Zöld Megállapodás céljai fő prioritást jelentenek. A bizottsági elnök emellett kitért arra is, hogy az Igazságos Átmenet Alap forrásait az eredeti tervhez képest megkétszerezik, és ha Lengyelország nem fogad el célkitűzéseket a 2050-ig elérendő klímasemlegességre vonatkozóan, az országra vetített Igazságos Átmenet Alapbeli támogatások megfeleződnek.  

„Érthető, hogy szerteágazó érdekeket kellett közös nevezőre hozni, de ami a lényeg, hogy mindenki sikert várt a tárgyalásoktól. Ami a brüsszeli csúcson történt, az maga volt a demokrácia. Nagy pillanat volt; mindenki helytállt, mindenki küzdött.”

– szögezte le von der Leyen, hozzátéve, hogy a régió eredménye világszinten egyedülálló, s nincs még egy hely a Földön, ahol hasonló lehetne elképzelni. „A 100 órás vita megérte“ – vonta le a következtetést von der Leyen.

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
night watch
2020. július 28. 15:27
A demokráciának fékekre és ellensúlyokra, a jog korlátaira van szüksége: ez a jogállamiság egyik lényeges eleme.
olajfa1
2020. július 28. 15:07
A demokráciával az a baj, hogy NINCSEN EGYSÉGES ÉS ÁLTALÁNOS ÉS MINDENKIRE EGYFORMÁN ÉRVÉNYES DEMOKRÁCIA! Lehet osztani az észt másoknak, de mindenki a saját háza tájékán sepregessen először! Mondjuk Merkel mami először a német "Alkotmányvédelmi Hivatal vezetőjének a statáriális leváltását magyarázza meg a "JOGÁLLAMISÁG ALAPJÁN"!!!
balbako_
2020. július 24. 13:04
Ha abbahagyják a tisztességes tagországok baszogatását, no akkor beszélhetünk demokráciáról.
Mich
2020. július 24. 13:04
Így van, ilyen a nemzetközi demokrácia megvalósulása... Nem túl felemelő, de mégis valami...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!