Orbán egyhangúsághoz kötné a normák sérülése miatti pénzügyi szankciókat az uniós Tanácsban

2020. július 18. 21:18

A magyar álláspont szerint egy átpolitizált mechanizmusról van szó a jogállamisági feltételrendszer esetében.

2020. július 18. 21:18
null

Szombat délután folytatódtak a kétoldalú és országcsoportokon belüli tárgyalások az EU-csúcson – írja a Magyar Nemzet. Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel nemrégiben egyeztetett Orbán Viktorral.

A szombati tárgyalások a kompromisszum kereséséről szóltak, Michel megpróbálta megnyerni a a takarékos országokat is, főként a megegyezést korábban blokkoló Hollandiát. A javaslat ötven milliárd euróval csökkentette a vissza nem térítendő támogatások összegét a 750 mil­liárd eurós helyreállítási alapon belül, valamint növelte a nettó befizetőknek járó visszatérítéseket. Ugyancsak a hollandok kívánsága szerint helyet kapott a javaslatban egy olyan vészfékmechanizmus is, amely arra szolgálna, hogy a közös hitelfelvételre való tekintettel akár egyetlen állam is a kifizetések felhasználási módját, a nemzeti reformprogramok felülvizsgálatát kezdeményezze.

Aggályok

A legújabb tervezet részét képezi az a jogállamisági feltételrendszer is, amelyet Magyarország ellenez. Ennek értelmében az Európai Bizottság a kifizetéseket illetően arányos és megfelelő lépéseket tehetne annak érdekében, hogy az uniós alapelveket érvényesítse, ha azok sérülnének. Egy esetleges indítványt pedig a tagállamokat tömörítő uniós Tanács fogadhatna el minősített többséggel. Ez 27 tagállamból tizenötöt jelent.

Magyar javaslatok

Időközben az Orbán Viktor által előterjesztett jogállamisági feltételeket taglaló javaslat is nyilvánosságra került. A magyar álláspont szerint ez a mechanizmus átpolitizált, így nem elfogadható. Magyarország azt javasolja, hogy az uniós elvek sérülése esetén kiszabható pénzügyi büntetésekről való döntés konszenzusos legyen a Tanácsban. Mindez azt jelentené, hogy akár egyetlen állam is megvétózhatná a szankciók bevezetését.

Magyar részről feltétel még, hogy az uniós bizottság éves jogállamisági jelentése ne legyen viszonyítási pont az ügyben. A magyar álláspont már korábban is az volt, hogy a jogállamiságról kormányközi alapon kell tárgyalni, nem pedig jelentések útján. Egyelőre kérdéses, hogy milyen irányban lesz elmozdulás, ugyanis a csomag elfogadása csak konszenzussal történhet.

Összesen 255 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zakar zoltán béla
2020. július 19. 12:07
Az asztal béloldalán az emberiség és Európa mocska! Sár Misi
Corvus
2020. július 19. 11:25
Te milyen kormányváltásra gondolsz? Ugy hiszed hogy ebben az esetben a FIDESZ egycsapásra megszünik ? Az a közel 3 millió ember vezényszora átballag a másik oldalra? Budapesten ez történt? A jelenlegi erőviszonyok alapján rövid idön belül akkora tüntetések lennének az országban Bp-en amilyet még sohasem láttatok. Nektek annyi eszetek sincs hogy észrevegyétek hogy az emberek nem azért szavaznak a Fideszre mert kényszeritik öket vagy mert tudatlan balfácánok,hanem azért mert ma Ők a legkompetensebb szervezet.Te ugy gondolod hogy az emberek felszabadulásként élnének meg egy kormányváltást?Ehez semmi más nem kell mint 4 évente rászánni egy fél orát és nem a Fidesz mellé rakni az X-et,. Ennyire egyszerü. De a mai ellenzék pontosan ezt nem tudja elérni. Nem akarlak elkeseriteni de Gyurcsánnyal, Dobrevvel, Hadházyval, Széll Bernadettal Szabo Timeával,Cseh Katával Donnáth Annával Fekete Győr Andrással,Tordaival,stb egy kormányváltásra semmi esélyetek. A kormány és az ellenzék között akkora a szellemi szinvonal beli különbség hogy számotokra nem marad más csak a nyafogás és az EU-hoz valo sikertelen rohangálás.Ami az utolsó fél mondatodat illeti én nem a mindenkori kormánytol várom a boldogulásomat hanem kizárólag saját magamtol. Azért szavazok a Fideszre mert jol kormányoz mert a magyarok érdekében dolgozik és van vizioja a jövöröl. Minden más pedig rajtam mulik.
Berecskereki
2020. július 19. 11:09
,, Orbán egyhangúsághoz kötné a normák sérülése miatti pénzügyi szankciókat az uniós Tanácsban,, Normasértésről csak akkor lehet szó, ha ezt az Európa Unió Bírósága határozatban mondja ki és az illető ország nem hajtja végre. Ennek figyelembevételével a Sargentini jelentés nem több egy papír fecninél. Egyetlen olyan állítás sincs közte, amely bírósági ítéletet tartalmazna, amelyet Magyarország nem hajtott végre. A ravaszkodás viszont arra megy ki, hogy az egyhangúság szavazást megszűntessék és újabb döntési jogot kaphasson az EP. Holott az EP-nek már így is túlzott mértékű a jogosítványa. Például a költségvetés elfogadását a végtelenségig szabotálhatja és a szavazásnál kedve szerint változtathat. Ez utóbbiban kellene egyértelműen megfogalmazni, hogy ahogy a Tanácsban a tartózkodás szavazat is szavazatnak számít. Amennyiben ez történik, akkor az EP-ben a Sargentini javaslat nem kapta meg a minősített többséget.
zolizolizoltan
2020. július 19. 10:15
Orbán nem ennyire kövér, amilyennek látszik a képen. Valami lehet az ing alatt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!