Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
A magyar álláspont szerint egy átpolitizált mechanizmusról van szó a jogállamisági feltételrendszer esetében.
Szombat délután folytatódtak a kétoldalú és országcsoportokon belüli tárgyalások az EU-csúcson – írja a Magyar Nemzet. Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel nemrégiben egyeztetett Orbán Viktorral.
A szombati tárgyalások a kompromisszum kereséséről szóltak, Michel megpróbálta megnyerni a a takarékos országokat is, főként a megegyezést korábban blokkoló Hollandiát. A javaslat ötven milliárd euróval csökkentette a vissza nem térítendő támogatások összegét a 750 milliárd eurós helyreállítási alapon belül, valamint növelte a nettó befizetőknek járó visszatérítéseket. Ugyancsak a hollandok kívánsága szerint helyet kapott a javaslatban egy olyan vészfékmechanizmus is, amely arra szolgálna, hogy a közös hitelfelvételre való tekintettel akár egyetlen állam is a kifizetések felhasználási módját, a nemzeti reformprogramok felülvizsgálatát kezdeményezze.
Aggályok
A legújabb tervezet részét képezi az a jogállamisági feltételrendszer is, amelyet Magyarország ellenez. Ennek értelmében az Európai Bizottság a kifizetéseket illetően arányos és megfelelő lépéseket tehetne annak érdekében, hogy az uniós alapelveket érvényesítse, ha azok sérülnének. Egy esetleges indítványt pedig a tagállamokat tömörítő uniós Tanács fogadhatna el minősített többséggel. Ez 27 tagállamból tizenötöt jelent.
Magyar javaslatok
Időközben az Orbán Viktor által előterjesztett jogállamisági feltételeket taglaló javaslat is nyilvánosságra került. A magyar álláspont szerint ez a mechanizmus átpolitizált, így nem elfogadható. Magyarország azt javasolja, hogy az uniós elvek sérülése esetén kiszabható pénzügyi büntetésekről való döntés konszenzusos legyen a Tanácsban. Mindez azt jelentené, hogy akár egyetlen állam is megvétózhatná a szankciók bevezetését.
Magyar részről feltétel még, hogy az uniós bizottság éves jogállamisági jelentése ne legyen viszonyítási pont az ügyben. A magyar álláspont már korábban is az volt, hogy a jogállamiságról kormányközi alapon kell tárgyalni, nem pedig jelentések útján. Egyelőre kérdéses, hogy milyen irányban lesz elmozdulás, ugyanis a csomag elfogadása csak konszenzussal történhet.