Elhallgattatná Peking a népi gyógymód kritikusait?
2020. június 12. 10:23
Egy új szabály nyomán büntethetővé válna a hagyományos kínai orvoslás megkérdőjelezése.
2020. június 12. 10:23
4 p
0
0
13
Mentés
"Könnyen a hatóságokkal találhatja szembe magát, aki kritizálni merészel egy akupunkturistát Pekingben – legalábbis ezt a célt kívánná elérni az az önkormányzati jogszabály-tervezet, amely a hagyományos kínai orvoslást megkérdőjelezőket büntetné. A kisebb kihágásokért kéthetes elzárás járna, a nagyobbakért letöltendő szabadságvesztés.
Szokatlanul hangzik, de a szabályozás célja meglehetősen egyenes. Hszi Csin-ping elnöksége idején Kína – a nemzetstratégiai törekvésekkel összhangban – a nyugati bizonyítékalapú orvoslással egy szinten kezelte a hagyományos kínai gyógyászatot. Ez a mostani megoldás azonban – a hossztávú államcélok hajszolása kapcsán tett egyéb intézkedésektől eltérően – könnyen visszaüthet Kínára, már ami az ország az irányú törekvéseit illeti, hogy az ázsiai ország globális gyógyászati tényezővé váljon.
A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy a hagyományos kínai orvoslás nem szükségszerűen ártalmas. A kínai gyógyszerkönyv számos olyan tudományosan igazolt gyógymódot ismer, amelyekkel gyógyulás érhető el a maláriához, leukémiához hasonló betegségek esetében; több százmillió ember hagyatkozik ezekre a gyógymódokra úgy, hogy nem kell különösebb káros mellékhatásokkal számolnia.
Csakhogy a módszernek számos hiányossága is van. Egyike ezeknek az, hogy a klinikai kísérleti fázisok csaknem teljesen hiányoznak a rendszerből, pedig a studykra azért lenne szükség, hogy meg lehessen győződni arról, hogy a kínai gyógyászat egyes módszerei teljes mértékben hatékonyak és biztonságosak. 2015-ben kutatók azt találták, hogy az ausztrál piacon jelen lévő kínai gyógyászati termékek közel 90 százaléka bevallatlan hatóanyagokat – antibiotikumokat, fájdalomcsillapítókat, ólmot, vagy kadmiumot – tartalmaztak.
A kínai gyógyászat fellendülése ellenére Kína hosszú ideig tűrte a negatív kritikát, ám az utóbbi években a nagyobb városok önkormányzatai – főleg azoké, ahol a hagyományos kínai gyógyszergyártók nagyobb súllyal vannak jelen – egyre türelmetlenebbé váltak a szkeptikusokkal szemben. Az kritikusok elhallgattatására irányuló törekvések nem növelik Kína motivációiba vetett bizalmat. Épp ellenkezőleg: ennek eredménye az lehet, hogy a célkitűzéssel ellentétben a hagyományos kínai orvoslás mégsem válik globális tényezővé."
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Az európai akkumulátorgyártás fellegvárának szánt Northvolt összeomlása kijózanító pofon volt a merész tervek szószólóinak. A történet visszatért önmagába, a világ legnagyobb gyártója, a CATL pedig máris bejelentette, hogy új beruházásba kezd – ezúttal Spanyolországban.
Az Oroszországot sújtó szankciók miatt az orosz repterek bezártak az európai légitársaságok előtt, így az Európa és Kína közötti légi forgalom a kínaiak kezébe került.
Kína új irányvonalat hirdetett: 2025-től radikálisabb élénkítő lépésekkel kívánja támogatni a növekedést. Bár a bejelentések rövid távon optimizmust hoztak a tőzsdékre, a szakértők óvatosságra intenek: a szavak mögötti valódi tettek és azok hatékonysága még mindig kérdéses marad.
Az EB Magyarországi Képviselete azt írta, az uniós bíróság ítéletének tartalmával a magyar sajtóban és közéletben számos félreértés és tévhit terjedt el.
p
1
26
59
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 13 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyúlgerinc
2020. június 25. 21:34
Tehát ha jól értelmezem a szavaidat, akkor a füves ember Gyuri bá' tevékenysége is kuruzslás.
Ezt jó lett volna akkor tudnom, mielőtt kigyógyított az általa javasolt gyógymód a betegségemből.
Mert inkább a természetest választottam, mint a műanyagot.
Ba+, te akkora ökör vagy amekkorát még nem hordott a hátán a Föld.
A hagyományos és a tudományos orvoslás, ha értők csinálják, nagyszerűen elférnek egymás mellett, kiegészítve egymást.
„Salus aegroti suprema lex esto”