Beleszállt az MCC kutatójába a Háttér Társaság – tippelhet, mi volt a téma
A civil szervezet úgy véli nem igaz, hogy az EU tagállami hatásköröket kíván elvonni Magyarországtól, és ezzel korlátozni kívánja a kormány mozgásterét.
Jobb gyakorlatok átültetésére és erősebb jogalkotásra van szükség.
„A Black Lives Matter mozgalommal összefüggésben, a rendőri brutalitás elleni tiltakozásképpen az IBM, az Amazon és a Microsoft két hete mind bejelentették, hogy a jövőben nem áll módjukban az általuk fejlesztett arcfelismerő szoftvert árúsítani az Egysült Államok rendőrségeinek részére.
A részletekbe nem bocsátkozva, ezek a bejelentések valójában mind azt sugallják, hogy az arcfelismerés veszélyezteti az emberi jogok és a demokratikus értékek érvényesülését.
A nagyvállalatok ilyen formájú önmegtartóztatása azonban az Európai Unió vonatkozásában nem jellemző. Hiába használják a tagállamok ezeket a technológiákat, az IBM, az Amazon és a Microsoft döntése Európára nem vonatkozik.
Megjegyzendő, hogy így az a helyzet állhatott elő, hogy az Egyesült Államokban jelenleg szigorúbbak az arcfelismerő szoftverekkel kapcsolatos szabályok mint az Európai Unióban, noha utóbbi időről időre reklámozza magáról azt, hogy a mesterséges intelligencia szabályozásának úttörőjének tartja magát.
Mindmáig ennek az állításnak nincs jogalkotásban megnyilvánuló eredménye: minden jel arra utal, hogy az uniós polgárok nem élveznek védelmet az arcfelismerő szoftverek veszélyeivel szemben.
Jelenleg Európában vadnyugati körülmények uralkodnak; erre vonatkozó – tagállami vagy uniós szintű - koherens stratégia hiányában az EU engedi azt, hogy az informatikai cégek Európa-szerte a felelősségre vonástól nem tartva alkalmazzák ezeket a technológiákat (a polgárok hátrányára).”