Trump leállította a WHO-nak nyújtott amerikai pénzeket

2020. április 15. 06:50

Donald Trump leszögezte: „a WHO elősegítette Kína félrevezető tájékoztatását a vírusról”. Hozzátette: az amerikai kormányzat átfogó vizsgálatot folytat arról, hogyan kezelte a WHO a világjárványt.

2020. április 15. 06:50

Donald Trump amerikai elnök bejelentette kedden Washingtonban, hogy leállítja az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nyújtott amerikai pénzügyi hozzájárulást, mert szerinte a szervezet nem megfelelően reagált a koronavírus-járványra.

Az amerikai elnök a Covid-19 járvány elleni intézkedéseket összehangoló kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtókonferenciáján hangsúlyozta: az Egyesült Államoknak kötelessége elszámoltatni a világszervezetet a járvány ügyében tett lépései miatt.

Donald Trump leszögezte: „a WHO elősegítette Kína félrevezető tájékoztatását a vírusról”. Hozzátette: az amerikai kormányzat átfogó vizsgálatot folytat arról, hogyan kezelte a WHO a világjárványt. „Mélyen aggódunk, vajon az Egyesült Államok nagylelkűségét a lehető legjobban kamatoztatták-e a WHO-nál”– hangoztatta. Kiemelte, hogy az Egyesült Államok évi 400-500 millió dollárral járul hozzá a szervezet működéséhez, míg Kína körülbelül 40 millió dollárt, vagy - ahogy fogalmazott: - „még kevesebbet” fizet a WHO költségvetésébe.

Leszögezte, hogy amennyiben a világszervezet rendesen végezte volna a dolgát és idejekorán egészségügyi szakembereket küldött volna Kínába, akkor a koronavírus-járvány féken tartható lett volna már a járvány kirobbanásának helyszínén. „A WHO kudarcot vallott alapvető feladatának teljesítésében, és ezért felelősséggel tartozik”– fogalmazott. Mindazonáltal leszögezte, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezi magát a WHO mellett.

A sajtókonferencián Trump kitartott amellett, hogy az amerikai gazdaságot mielőbb újra kell indítani. Mint mondta: a szövetségi kormányzat rövid időn belül erre vonatkozó új irányelveket tesz közzé, és szerinte az ország gazdaságának újraindítása akár még május elseje előtt megtörténhet. Többször is leszögezte: a döntést az egészségügyi szakemberekkel történő konzultációkat követően és a tagállamok kormányzóival egyetértésben hozza meg. Hangsúlyozta, hogy minden egyes tagállam kormányzójának megvan a felhatalmazása az újraindítás gyakorlati lebonyolítására.

Amerikai kommentátorok felfigyeltek arra, hogy Trump a kormányzókkal történő együttműködésre helyezte a hangsúlyt, és nem ismételte meg előző napi kijelentését, miszerint elnökként „teljes felhatalmazása” van, és övé „a végső szó” az egyes tagállamokban a gazdaság újraindítására. „Rövid időn belül egyeztetni fogok mind az 50 kormányzóval, és ezt követően minden egyes kormányzónak megadom a felhatalmazást a gazdaság újraindítására” – fogalmazott. Hangoztatta, hogy minden tagállamban a helyi körülményeknek legmegfelelőbb időpontban és legkedvezőbb módon indítják majd újra az életet.

(MTI)

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
barnabibambi
2020. április 15. 16:15
A Húgyű Trampli rengeteg hülyeséget csinált eddig is és csinál ezután is.Hülyék lesznek az amcsi polgárok ha újra választják.Szóval még szarabb a helyzet az usákoknál mint volt.Hiába no Kínát nem lehet megállítani ők a világ motorja és a világ legnagyobb gazdasága!
Gregorius
2020. április 15. 13:28
Ezt kifelejtettem. Szegény kínaiak ehhez már hozzászokhattak. A Kínát elsőként egyesítő, első császárnál Csing-Si-Huang-Ti-nél kegyetlenebb uralkodó kevés volt a történelemben, igaz, hogy közben megteremtette az egységes mérték és jogrendszert. ( Ő az agyagkatonás...)
Gregorius
2020. április 15. 09:53
Csak szólok, hogy Mo. végig a WHO előírásait követi. Ők ugyanis már januárban felhívták a figyelmet a " Vuhanban menő járvány" veszélyességére. Akkor amikor a többiek még abban hittek, hogy lokális marad, mint a SARS és a MERS. Trump nem vette komolyan a dolgot ( sok Kínából érkező repülhetett be) és demokrata blöffnek tartotta az egészet. Aztán persze a tények hatására váltott, de állandó ellentétben van fő járványügyi szakértőjével, akit szíve szerint kirugna, csak a közvélemény-kutatások alapján ebben a nép jobban hallgat rá, mint az Elnökre, aki szerint május elején be lehet indítani a termelést.
kisgul
2020. április 15. 08:58
A WHO nem érdemel egy lyukas garast sem, pont olyan fölösleges a fenntartása mint a békefenntartóké, akik fegyver nélkül szemlélik a mészárlást.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!