Európa, liberalizmus és Magyarország a marslakók szemével

2020. április 20. 18:31

Ha lenne a marslakóknak egy egyetemük, ahol európai tanulmányokat oktatnak, valószínűleg most értetlenül vakargatnák a fejüket.

2020. április 20. 18:31
Schöpflin György

„Itt van Európa, az elmúlt száz év egyik legsúlyosabb válságának, a koronavírus járványnak a kellős közepén, ami átalakítja a társadalmat, a gazdaságot és sok minden mást is, és mindezek ellenére ismét a Magyarország körüli politikai vitákra fókuszálnak.

Nem arról van szó, mintha Magyarország olyan rendkívül fontos lenne európai szemszögből – marlakóinknak még az is gondot okozott, hogy megtalálják a térképen. Geostratégiai szempontból egy másodlagos jelentőségű, szárazföldi állam, amely semmilyen szempontból nem játszik pótolhatatlan szerepet, kivéve ezeket az immár rendszeresnek tekinthető, politikailag motivált kirohanásokat.

Ami mindenképpen figyelemreméltó ezekben a politikai momentumokban, az az, hogy nem változnak. Egy évtizede már, hogy a politikai baloldal egyesítette erővel folyamatosan bírálja Magyarországot. E bírálatok nyelvezet lényegét tekintve változatlan, kisebb eseti eltérésektől eltekintve. Az elítélő nyilatkozatok statikusak abban a tekintetben, hogy folyamatosan a magyarországi élet néhány szűk területére fókuszálnak, elsősorban a demokrácia és a jogállamiság „megsértésére”. Az ellenérvek nem megengedettek. Ha valaki mégis meg mer fogalmazni egyet, azt ignorálják. Ez pedig így nem helyes, mondhatnák a marslakók. Európa ugyanis büszkén tekint magára a felvilágosodott racionalitás örököseként, amelynek központi eleme a tudományos objektivitás és a bizonyításon alapuló érvelés, amely sejtésekre és cáfolatokra támaszkodik.

De akkor joggal kérdezhetik a marslakók, hogy miért nem veszik figyelembe a cáfoló bizonyítékokat? Végül is nem ez az, ami annyira fontos Európa számára? Igen, hangozhat a válasz, de Magyarország szerepe a baloldali politikában egy ettől eltérő, sajátos racionalitással bír. Kívülről nézve úgy fest, mint egy jogi véleménykülönbség – működik, vagy nem működik a jogállamiság Magyarországon? A válasz különösebb gond nélkül megadható, de eddig nem adták meg, mivel, ahogy a marslakók is ráébredtek, a kirakós megfejtése mélyen a felszín alatt rejtőzik.”

(…)

„Mert amit itt látunk, az nem politikai, hanem valójában egy rituális vita. A marslakók előttünk járnak ennek megértésében. Ha ugyanis politikai jellegű lenne a vita, akkor az érvek változtak volna, a bizonyítékokat mérlegelték, nem pedig ignorálták volna, az oroszlán a báránnyal együtt feküdne, a sejtések és cáfolatok virágoznának, és mindenki virágot vinne Karl Popper sírjára.

Nyilvánvalóan azonban nem ez a helyzet, így másik magyarázatra van szükség. Ez egy rítus. A fősodratú politikai gondolkodás, különösen pedig a média értelmetlenül üres fecsegésként tekint bármilyen rítusra. Nagyobbat nem is tévedhetnének. Minden emberi intézmény különböző rítusokra támaszkodik, hogy biztosítani tudja a szolidaritást, hogy fenn tudja tartani a magától értetődőnek tekintett konszenzust, és hogy olyan javaslatokkal álljon elő, amelyeket a minden, a mágikus körön belül lévő résztvevő megkérdőjelezhetetlen tényként fogad el. Mi másra lennének valók a különböző évfordulók és ünnepségek?”

(…)

„Elég néhány percet meghallgatni a magyarellenes vitákból, hogy rájöjjünk, egy tankönyvi példának beillő, kiforrott rítussal van dolgunk. Ez pedig azonnal megadja a választ arra a kérdésre is, hogy a bizonyítékok és racionális ellenérvek miért találkoznak üveges tekintetekkel és hagyják őket figyelmen kívül. Egy rítus és nyelvezete állandó és megkérdőjelezhetetlen.”

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

 

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2020. május 16. 20:10
A liberális demokrácia azt jelenti, hogy mindegy, hogy milyen eredmény születik a választásokon így is, úgy is a kisebbségi liberális akarat érvényesül. A liberálisok képtelenek választást nyerni, de érdekes módon mégis folyton liberális demokrácia van a liberális demokráciákban.
ugorka
2020. május 16. 20:09
A következő két ok áll az irracionális támadások mögött: 1. Magyarországon (és Lengyelországban) másik politikai rendszer épül, mint ami arrafelé megszokott. Orbán Viktor nem kertelt Tusványoson, kimondta: illiberális demokráciát építünk. Nyugaton meg a liberális demokrácia alapvetés (nemcsak a politikusoknak, hanem az embereknek is). Sokan nincsenek tisztában a liberális demokrácia fogalmával, nem sok köze van ahhoz, amit ma liberalizmusnak hívunk. A liberális demokrácia konszenzusos politikai rendszert takar, ahol a különböző pártok között megegyezés van, a hatalmi pozíciók szét vannak osztva, fékek és ellensúlyok. Nem fordulhat elő, hogy egy párt, vagy egy ember kezében összpontosul minden hatalom. Itt nálunk viszont ténylegesen illiberális demokrácia van, ennek minden jellemzőjével (pl. 2010 az alaptörvényt csak a Fidesz-KDNP szavazta meg, egyetlen ellenzéki párt sem). Az előzőek miatt saját rendszerük iránti támadást látnak Mo-ban. Valójában a saját országukban meglevő illiberális erők ellen küzdenek. A tét nem kicsi. Le Pen, Salvini igencsak közel vannak a hatalomhoz. 2. Mo-t az EU kerékkötőjének és felbomlasztójának tartják (nem alaptalanul). A nemzeti prioritást hangsúlyozó politika éles ellentétben áll az integrációs törekvésekkel. a föderális EU-hoz vissza kell lépni a jelenlegi helyzetből (viszlát Euró!). De a patrióta (protekcionista) gazdaságpolitika még a közös gazdasági övezethez sem passzol. Szóval itt a mélyben kibékíthetetlen ellentétek vannak. Lehet, hogy nemsokára ultimátumot kapunk: Ha tagok akarunk maradni, akkor bizonyos feltételeket teljesítenünk kell. Bár most úgy néz ki, hogy az olaszok (Salvini) fogja szétverni az EU-t.
Da Vinci
2020. május 16. 20:00
Az a helyzet, hogy ez már 10 éve folyik, csak most épp egész frontos támadással van dolgunk. Ez 10 éve kezdődőtt, mikor Orbán Viktor szétválasztotta a befektetési bankokat és az üzleti bankokat elkülönítette, több mint 50 % hazai kézben és az IMF-et idő előtt kifizette, ezzel Mo-ról elzavarva. Nem tetszik a bankvilágnak, a globalistáknak, hogy a tyúkszemükre lépett ezzel. Meggátolva ezzel az ország eladósítását, ezzel pedig megőrizve az ország szuverenitását. Most pedig, hogy a vírus is a globalizmus tyúkszemére lépett, annál jobban tartanak tőle, hogy Orbán példája ragadós lehet. Magyarország tulajdonképpen egy ,,teszt,, mert mindenképp meg akarják gátolni a nemzeti államokat. A vírus pedig bebizonyította, hogy a brüsszeli elfekvőben lélegeztetőn tartott, hazájukban sikertelen, alig támogatott politikusok képtelenek a feladataikat ellátni. S most nem csak Magyarországról, de egész Európáról van szó. Félreverték a vészharangokat, mert érzik, hogy nagy a baj, lehullt a lepel a globalizmusról és a brüsszelitákról. Orbánt mindenáron el akarják taposni, nehogy példa legyen más országoknak. Nem véletlen az sem, hogy Soros ezeket megkerülve, most mindenáron városvezetőkön keresztül terjesztenék rákos csápjait.
Vakfolt
2020. május 16. 03:39
Soros zsebében voltak a komcsik, már a markában érezte az OTPt és akkor Horn Gyula azt mondta, hogy coki. A megyó-gyugyó-bűnbajnai országlás megint elérhető közelségbe kerítette, erre Orbán szépen kireffelte az ország vitorlását az ítéletidőből. Hogy a hasonlatnál maradjunk, a magukat bazi okosnak tartó erurópai politikusok nem tudnak reffelni, csak erőből nyomják a faszságaikat, és nem értik, hogy Orbán erre hogyan képes.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!