Egyetlen ország tartja a lépést Magyarországgal: 1961 óta nem történt olyan, mint most
Fontos mutatóban vagyunk az élen.
A törvény ellenzői népszavaznának a kérdésről.
A portugál parlament csütörtökön elfogadta azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében legálissá válik az eutanázia – számol be a Politico. A portál hozzáteszi, a véglegesítés egy második szavazást is kíván, illetve a törvény ellenzői népszavazást kívánnak tartani a kérdésről. A portugál parlament a spanyol alsóházat követte, amely múlt héten szavazta meg a segítséggel elkövetett öngyilkosság legalizálását.
A kérdés szenvedélyes vitát váltott ki mindkét országban. „A békés halál biztosítása, a szükségtelen szenvedés befejezése humánus és mélyen morális álláspont” – mondta Isabel Moreira a kormányzó szocialista párt képviselője. A kormánypárt négy másik kisebb párttal karöltve nyújtotta be a törvényjavaslatot, amely engedélyezné az eutanáziát a felnőtteknek. További feltétel a gyógyíthatatlanság, a rendkívüli fájdalmak, illetve hogy a beteg legalább kétszer kérelmezze a beavatkozást, amit két orvosnak is jóvá kell hagynia. „Az élet jog, de nem kellene kötelezni az életre olyan embereket, akik csak szenvednek. Ez nem gyilkosság, ez a szenvedők felé tanúsított empátia”– indokolt Moreira. A téma túlnőtt a bal-jobb megosztottságon is. A portugál kommunisták a konzervatívokkal együtt ellenzik a lépést. „Még mindig van időnk elkerülni egy olyan döntést, amelynek emberi és szociális következményeit megbánnánk a jövőben” – mondta Antonio Filipe, kommunista képviselő. A katolikus egyház a törvény elhalasztására, és népszavazásra szólított fel.
Egyébként a kutatások szerint a lakosság többsége is a törvény mellet van, de az ötven százalékos részvételi küszöb kétségessé teszi a lehetséges referendum érvényességét. Valószínűleg a portugál Szövetség az Életért egyesület aláírásgyűjtésbe kezd, 60 000 szignót kell összegyűjteni ahhoz, hogy a parlament napirendre tűzze a népszavazás ügyét. Európában egyébként Belgium, Hollandia és Luxembourg törvényesítette az eutanáziát, melléjük zárkózna fel Portugália, amely katolikus fellegvárnak számít a kontinensen.