Magyar Nemzet: Több EPP-tagpártnak tetszett Orbán memoranduma

2020. február 20. 09:58

A Néppárt spanyol, olasz és francia tagpártjai szívesen vették a reformot sürgető szavakat – tudta meg a napilap brüsszeli tudósítója. Kiszelly Zoltán jó stratégiai lépésnek tartja a kezdeményezést, a politológus szerint eddig a Fidesz volt az űzött vad, ám a kormányfő most megfordította a helyzetet.

2020. február 20. 09:58

Hivatalosan nem kommentálták az Európai Néppárt (EPP) részéről az Orbán Viktor által jegyzett memorandumot, s az is biztosra vehető, hogy Donald Tusk, a pártcsalád elnöke és a magyar miniszterelnök a ma kezdődő uniós csúcstalálkozó margóján sem találkoznak majd Brüsszelben – értesült a Magyar Nemzet.

Ismeretes, Orbán Viktor memoranduma egyebek közt kitért arra, hogy a legnagyobb európai pártcsalád ma egyre inkább balra tolódik, teret enged a genderideológiának, valamint a tömeges bevándorlás ösztönzésétől sem riad vissza. „A néppárt politikája mára azt az érzést kelti az emberekben, hogy a párt fél felvállalni önmagát” – állt a szövegben, amelyet az EPP tagpártjai kedden kora délután kaptak kézhez. Novák Katalin, a Fidesz külügyekért felelős alelnöke szerdán egy interjúban kijelentette: a magyar kormánypárt igenis választ vár a vitaindítójára. Mint mondta, a Fidesz most a néppárt vezetőit és tagpártjait szólította meg, elsősorban tehát tőlük remélik a reakciót. „Az is tény ugyanakkor, hogy nem fogunk a végtelenségig tétlenül várakozni” – hangoztatta az államtitkár, hozzátéve: amennyiben a Fidesz által kijelölt irányvonalra nincs fogadókészség a pártcsaládon belül, akkor lesznek más partnerek.

Támogatás délnyugati irányból

Úgy tudja a Magyar Nemzet, hogy ez a fogadókészség létezik részben, ugyanis az EPP több tagpártja is szívesen vette a reformot sürgető szavakat. A „jelentősebb” EU-országok közül a tömörülés spanyol, olasz és francia tagpártjai­ról van szó. Ezek a néppárti delegációk voltak azok, amelyek már januárban sem szavazták meg a magyar jogállamiság helyzetét bíráló európai parlamenti határozatot, részben arra hivatkozva, hogy az az európai baloldal eszköze az EPP megosztására.

A baloldal egyébként máris kritizálta a miniszterelnöki memorandumot. Tegnap délután az EP szociáldemokrata frakciója a Twitteren idézte az írást, majd a Fidesz EPP-ből való „kirúgását” sürgette. A bejegyzésben felrótták Orbán Viktornak, hogy „a néppárt jobbra tolódását”, „szélsőjobboldali szövetséget és nemzeti gondolkodású pártokat”, illetve a „keresztény, férfi és nő házasságán alapuló családmodellt” követeli. Idézték a brüsszeli Euractiv portál témába vágó cikkét is, amely a dühös jelzőt használta a memorandumra. Egyébként az Orbán-dokumentum egyik sarkalatos pontja épp az, hogy aNéppárt ma viszonyítási pontként tekint a baloldal, illetve az általa befolyásolt sajtótermékek véleményére.

Kérdéses ugyanakkor, hogy az EPP-n belüli ideológiai vita milyen irányt vesz majd. A Fidesszel szemben a néppárt északi tömörülései, valamint nyugati törpepártok foglalnak állást, míg a német keresztény uniópártok általában békítő álláspontra helyezkednek. Az említett olasz–francia–spanyol tengely a magyarok szövetségesének tekinthető – írja a napilap csütörtöki cikkében. A pártcsalád egyébként jövő év elején rendez rendkívüli kongresszust a képviselt politikai irányvonalról és kihívásokról, Donald Tusk néppárti elnök pedig – Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke szerint – következő EU-csúcs idején, vagyis március 26-án vagy 27-én tárgyalhat Orbán Viktorral.

Kiszelly: Orbán zseniális húzása

„Az Európai Néppárt válságba került 2020-ra, ma már csak az Európai Parlament képviselőinek negyede tartozik a pártszövetséghez, amely a Fidesz belépése óta jelentős ideológiai irányváltást hajtott végre” – áll a Nézőpont Intézet lapunkhoz eljuttatott elemzésé­ben. Mint írták, a néppárt által 2001-ben elfogadott berlini nyilatkozat még az illegális bevándorlás elleni küzdelmet, az országhatárok hatékony védelmét, a gyermekeikért felelősséget vállaló családok támogatását emelte a pártszövetség politikájának középpontjába. „Az 1990-es években az EPP politikai gépezetének modelljévé” – folytatták – „a szintézis vált, azaz a konzervatív, keresztényszociális értékek felkarolása annak érdekében, hogy összefogja a jobboldalt és a politikai közepet a pártpalettán, a végeredmény pedig egy olyan pártszövetség lett, amelyben liberális, nemzeti és kereszténydemokrata jobboldaliak egyaránt megtalálhatók voltak.”

Kiszelly Zoltán zseniális húzásnak nevezte, hogy Orbán Viktor memorandumot küldött az Európai Néppárt vezetésének a stratégiai irányvonal módosítása érdekében. A politológus úgy fogalmazott: az, hogy az Európai Néppárt, a CDU és több nyugat-európai politikus balra tolódott, nem tetszik a szervezet egészének. Hozzátette: eddig mindig a Fidesz volt az űzött vad, ám most megfordították a helyzetet. Bebizonyították, hogy nem a konfliktust, hanem a megoldást keresik, és megmutatták azt is, hogy van alternatíva. Szavai szerint a memorandummal a Fidesz egy esélyt ad a néppártnak, hogy újragondolja a saját helyzetét, térjen vissza a gyökerei­hez, legyen újra jobbközép erő. Vagyis a párt űzött vadból javaslattevő lett, és ezzel a lépéssel szövetséget tud építeni. Kiszelly Zoltán úgy véli, hogy az Európai Néppárt vezetése ezzel lépéskényszerbe került, magyarázkodniuk kell.

A politológus arra számít, hogy a néppárti vezetés csak az európai értékek blablát ismételgeti majd, pedig annál most sokkal konkrétabb dolgokat kellene mondaniuk. Emellett szerinte érdemben kellene reagálniuk Orbán Viktor memorandumára, nem pedig az európai értékekre kellene hivatkozniuk, mert az valójában a balra tolódást jelenti.

(Mandiner)

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rosettastone
2020. február 20. 13:05
A német Süddeutsche így írt: Orbán jobbratolódást javasol levelében. "Rechtsruck" Ez így persze nem igaz, mert nem jobbratolódást írt Orbán, hanem az eredeti konzervatív jobboldali értékek visszaállítását. De ezt nem akarja leírni a SZ. Szánalmas....
nemvagyoksanyi
2020. február 20. 12:53
2020-ban kisebb "forradalom" kimondani azt, ami 50-60 éve teljesen normális volt. Itt tart Európa "haladó" fele.
recipeferum
2020. február 20. 12:53
Itt most Merkel kapott egy sakkot,mivel a CDU nem tudja milyen irányba induljon.
Tatulus
2020. február 20. 12:21
Egyébként nem értem, hogyan engedhették be a néppártba a libsi bandát! Egyértelműen ezeknek nem ott a helyük, nem is az az értékrendjük, a konzervatív, keresztény állásponttól messze vannak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!