Az ország a fejlődés és az újjáépítés felé halad – stabilitást és nyugalmat ígér az új szír miniszterelnök
Ez történik Szíriában: a megbuktatott rezsim képviselőivel is tárgyalt az átmeneti kormány vezetője, az amerikaiakat viszont ő sem szereti...
Nem értesítették őket hivatalosan arról, hogy Törökország többé nem tartóztatja fel az Európába igyekvő menekülteket, és nem tudnak határ menti mozgolódásokról.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szóvivője (UNHCR) pénteken kijelentette: nem értesítették róla, hogy változott volna Törökország szíriai menekültekre vonatkozó politikája, ahogy arról sem tud, hogy tömegek indultak volna meg Görögország vagy más európai országok felé.
Babar Baloch genfi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: nem értesítették őket hivatalosan arról, hogy Törökország többé nem tartóztatja fel az Európába igyekvő menekülteket, és nem tudnak határ menti mozgolódásokról. Baloch hozzátette: naponta körülbelül 100 migráns érkezett Törökországból Görögországba az év első két hónapjában. Az összesen hatezer ember többsége az Égei-tengeren kelt át.
Törökország mást mond
Ömer Celik, a kormányzó török Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) szóvivője pénteken a CNN Türk hírtelevízióban megerősítette: Törökország már nincs abban a helyzetben, hogy fel tudja tartóztatni a menekülőket.
Kifejtette: a Szíriában zajló támadások következtében „mozgolódás van” mind Törökországban az Európába, mind Szíriában a Törökországba tartók körében. A szóvivő emlékeztetett: Törökország már korábban közölte, hogy kapacitásai megteltek, nem bír el egy újabb menekülthullámot. Hozzátette: konkrét támogatást akarnak látni az Európai Uniótól.
Török hírforrások arról számoltak be pénteken, hogy tömegek terveznek átjutni Görögországba a tengeren vagy a szárazföldi zöld határon keresztül.
A görögök megerősítik a határt
A hírek hallatán Görögország jelezte: megerősíti a Törökországgal közös szárazföldi és tengeri határai védelmét. Athén egyúttal kapcsolatba lépett az Európai Unióval és a NATO-val is.
A menekültválság tetőpontján, 2015-ben a migránsok nagyrésze Görögországon keresztül igyekezett Európa más országai felé eljutni. Az úgynevezett balkáni migrációs útvonalat 2016-ban sikerült lezárni az Európai Unió és Törökország közötti menekültügyi egyezménynek köszönhetően. Ennek értelmében a török hatóságok igyekeznek megakadályozni a menedékkérők távozását az unió tagországai felé, cserébe Törökország 6 milliárd euró (2010 milliárd forint) támogatást kap az EU-tól a területén tartózkodó menekültek ellátására.
(MTI)