Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Valóban a nemzetállam az egyetlen lehetséges konstrukció az emberek egybefogására? A globalizációval az egyik, és a szeparatizmussal a másik oldalon két irányból is nyomás nehezedik a nemzetekre.
"Képmutatással vádolta a nyugati országokat Kína, mivel szerinte a nyugati demokráciák egyik oldalon elítélik a Hongkonggal szembeni fellépést, másrészt viszont keményen ellenállnak a katalán függetlenségi mozgalomnak. Peking nem érti, hogy az európai országok miért támogatják Spanyolországot, és ezzel párhuzamosan miért tagadják meg ezt Kínától. Hiszen végtére is ország a nemzetállam egységét védi illegálisan leszakadni próbáló szeparatistákkal szemben.
Ennek a megválaszolása óhatatlanul egy még alapvetőbb kérdéshez vezet: mi alkot ténylegesen egy nemzetet? A közös nyelv, történelem és földrajz mint a nemzettudat alkotóelemeit képezik. De ezen túl ott van még szerintem annak a kérdése is, hogy hogyan tudja valaki egy nemzet tagjának érezni magát.”
„Valóban megfigyelhető egy élénk vita napjainkban a nemzetállam jelentőségéről. Minden, ami kapcsolatban van a globalizációs és a digitalizáció hangzatos jelszavaival, azt a benyomást kelti, hogy a nemzetállam keveset képes hozzátenni a fejlődéshez, legalábbis jelenlegi formájában.”
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.