Gorbacsov: Európa továbbra is megosztott

2019. november 05. 22:37

Az egykori szovjet államfő szerint még messze vagyunk attól, hogy Európa megosztottsága véget érjen.

2019. november 05. 22:37

Harminc évvel a berlini fal leomlása után Európa továbbra is megosztott – hangsúlyozta kedden Mihail Gorbacsov egykori szovjet államfő kedden Moszkvában a róla elnevezett alapítvány székhelyén. Gorbacsovnak Christian Wulff korábbi német államfő átadta Frank-Walter Steinmeier jelenlegi német elnök írásos üzenetét, ebben Steinmeier háláját fejezte ki  a német újraegyesítésben betöltött szerepéért.

„Az emberek azt remélték, hogy Európa megosztottsága véget ért. Azt remélték, hogy egész Európa közös otthonunk lesz. De még messze vagyunk attól, hogy valóra váltsuk ezeket a reményeket” – jelentette ki Gorbacsov.

Meggyőződésének adott hangot azzal kapcsolatban is, hogy a szovjet vezetés 30 évvel ezelőtt „helyesen cselekedett, amikor nem alkalmazott erőt a berlini fal leomlásakor”. Az Interfax orosz hírügynökség kérdésére válaszolva megjegyezte, hogy „nemcsak, hogy nem próbáltuk meg bevetni az akkori NDK-ban állomásozó szovjet csapatokat, hanem megtettünk minden tőlünk telhetőt, hogy a folyamat békés irányba fejlődjön”.

Gorbacsov ugyanakkor sajnálatának adott hangot amiatt, hogy nem alakult ki Európában „közös biztonsági struktúra, továbbá egy konfliktusmegelőző- és kezelő rendszer sem”. „Pedig kontinensünknek nagyon nagy szüksége lenne rá! Erről meggyőződhettünk az elmúlt évek keserű tapasztalatai alapján” – fogalmazott.

Gorbacsov azonban meggyőződésének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy „a jelenlegi válság leküzdhető”, és hogy a világ vezetőinek jelenlegi generációja képes lesz „helyreállítani a párbeszédet és a bizalmat” az európai kontinensen. „Mindnyájan hozzájárulhatunk a konfrontáció leküzdéséhez. (...) Kívánom, hogy mindnyájan következetesen harcoljunk egy falak nélküli Európáért” –  jelentette ki.

(MTI)

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
néhai Ch.Pilot
2019. november 06. 09:19
„nemcsak, hogy nem próbáltuk meg bevetni az akkori NDK-ban állomásozó szovjet csapatokat, hanem megtettünk minden tőlünk telhetőt, hogy a folyamat békés irányba fejlődjön”. Hahaha! A helyes indoklás az lett volna, hogy mivel már 1982-re elvesztettük a hidegháborút, esélyünk se lett volna egy fegyveres konfliktusból győztesen kijönni.
Akitlosz
2019. november 06. 01:37
"Gorbacsov: Európa továbbra is megosztott" De már máshol húzódnak a határvonalak. A NATO mélyen előrenyomult kelet felé.
ráadás-éve
2019. november 06. 00:47
Bosznia 1908-as annexiója hiba volt. A terület elmaradott egykori oszmán terület volt, több pénzt emésztett fel mint amennyit hozott. Többet jelentett jolna egy monarchiabarát Bosznia. Az annektált Bosznia csak növelte a szláv túlsúlyt a Monarchiában. Jugoszlávia később megtanulta, hogy mik a következményei az észak és dél közötti különbségnek, már az 1972-es horvát tavasz után, amit elfojtottak a Pártból. Az un. "Boldog békeidők" egy kultúrális és gazdasági aranykor volt Magyarország számára is az előbbiekhez és utóbbiakhoz képest, bár árnyoldala a "nemesedés" volt a nemesek polgárosodása helyett, ezért jutottak a zsidók fontos gazdasági szerepbe. A Wekerle kormányok több liberális intézkedést vittek végbe. De furcsamód Bosznia annexiója mellett kiállt Wekerle.
ráadás-éve
2019. november 06. 00:09
Sem Németországnak, sem a Monarchiának nem voltak gyarmatai. Szűkösebbek voltak az erőforrásaik, mint az Antantnak. 1. hiba: A háború megkezdése. Kis balkáni háborúra számítottak, Ferenc József aggastyán volt, nem volt legfrisebb korában. A magyar rendek a a trialista rendszertől (osztrák-magyar-szláv) Monarchiától féltették a Birodalmat, tehát ők sem a veszteségtöl féltek. Alábecsülték a helyzetet, erőforrásaikat. Ferenc József már 1910 körül nyugdíjba kellett volna hogy vonuljon. 2. hiba: A Monarchia összeomlása után Ausztria sikeresen kiugrott annak romjairól, nemzetállammá, köztársasággá alakulva, de Magyarország nem, hiszen még Károlyi is abból az úri gárdából volt való, aki mindenre vagy semmire játszott és inkább lemondott, ahogyan előtte a 3. Wekerle kormány és akkor a boldevikok kezébe került a hatalom. A bolsevikokkal csak az volt a baj, hogy bolsevikok voltak, első volt az ideológia, miközben a hadseregben sok volt monarchista szolgált, hogy visszafoglalják az országot, de a visszavonuló után összeomlott morál. Majd még Horthy-t a Dunántúl parancsnokát is "unszolta" az Antant hogy tegyen már rendet. A románok kivonultak előtte.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!