Aggodalom Párizsban: terrorcselekmény miatt elítélt francia állampolgárok vettek részt a szíriai hatalomátvételben
Becslések szerint mintegy száz beazonosított személyről van szó.
Magyar szakértő szerint a rasszizmus állhatott a támadás hátterében.
Kizárta egyelőre a terrortámadás lehetőségét az előző napi, egy halottat és nyolc sebesültet követelő lyoni késelés kapcsán vasárnap Nicolas Jacquet helyi főügyész, miután a nyomozók számára továbbra sem ismertek „a pszichotikus állapotban” lévő elkövető indítékai. „A lyoni ügyészég indít holnap bűnügyi eljárást, jóllehet szoros együttműködésben dolgozunk a nemzeti terrorelhárítási ügyészséggel” – fogalmazott sajtótájékoztatóján a közép-franciaországi város vádhatóságának vezetője.
Az ügyész elmondta: a harminc év körüli afgán állampolgárságú támadó – akit a helyszínen előállítottak – „összefüggéstelenül és zavarosan” beszél, azt állítva, hogy „Istent sértő hangokat hallott, amelyek ölésre adtak neki parancsot”. Arról is beszélt a támadó a kihallgatásán, hogy bosszúból cselekedett, és egy férfit említett, akit felismerni vélt, és akivel korábban Angliában került összetűzésbe.
Drogozott az elkövető
Az ideiglenes franciaországi tartózkodási engedéllyel rendelkező menedékkérő jelentős mennyiségű kannabiszt fogyasztott a támadás előtt, amely során agyonszúrt egy 19 éves férfit és további nyolc embert megsebesített a Lyon melletti Villeurbanne buszpályaudvarán. A sebesültek közül hatan már hazatérhettek, a két súlyosabb sebesültet még kórházban ápolják, de már nincsenek életveszélyben. A tettest szombaton gyilkosság és gyilkossági kísérletek miatt helyezték előzetes letartóztatásba.
A francia hatóságok továbbra is arra keresik a választ, hogy mik lehettek az elkövető indítékai. „Egy afgán nemzetiségű férfiről lehet szó, aki két különböző személyazonosság és három különböző születési dátum alapján is ismert, 33, 31 vagy 27 éves” a lyoni ügyész szerint. Először 2009-ben Olaszországból érkezett Franciaországba, ahonnan 2015-ben Németországba, majd egy évvel később Norvégiába ment, és 2016 júniusában visszatért Franciaországba, ahol 2020. január 31-ig érvényes, megújítható tartózkodási engedéllyel rendelkezik.
A lyoni főügyész megerősítette, hogy a terrortámadás feltételezését kizárják a hatóságok a támadó személyisége miatt, valamint olyan elemek hiányában, amelyek alapján terrortámadásra lehetne következtetni.
Jóllehet a támadás egyik szemtanúja szerint az elkövető vallási utalásokat tett a támadás után, a nyomozás azt állapította meg, hogy nem radikális. A lakhelyén, egy lyoni menekültszállón végzett házkutatás során a nyomozók semmilyen radikális iszlamizmusra utaló jegyet nem találtak. Az elkövető nem szerepel a rendőrségnek azon adatbázisában sem, amelyben azokat tartják nyilván, akikről azt gyanítják, hogy radikális iszlamista tevékenységre hajlamosak, és korábban nem volt dolguk a hatóságokkal. A járókelők által feltartóztatott ámokfutó kábítószer hatása alatt cselekedett és „nincsenek pontos emlékei” arról, amit tett, de a főügyész szerint "részben" elismerte a cselekményeket.
Az elkövető korábban nem állt pszichiátriai kezelés alatt, de a vasárnapi szakértői vizsgálat azt állapította meg, hogy „vallási témákhoz köthető paranoiás őrületekkel teli pszichotikus állapotban” van. A késsel és grillnyárssal felszerelt támadó szombat délután véletlenszerűen támadt rá emberekre Lyon egyik elővárosa, Villeurbanne buszpályaudvarán, ahol járókelők tartóztatták fel és vették el tőle a fegyvereket.
Helyi politikusok szombaton és vasárnap is óvatosságra intettek mindenkit a támadás politikai célokra történő felhasználásától, ennek ellenére az ellenzéki jobboldalról azonban több országos vezető politikus is reagált a történtekre.
„A bevándorlási politikánk naivitása és lazasága súlyosan fenyegeti a franciák biztonságát” – írta a Twitteren Marine Le Pen, a bevándolásellenes Nemzeti Tömörülés elnöke. „Elég volt az állítólagos őrültekkel szembeni jóindulatból, akik mégiscsak nagyon hasonlítanak a terroristákra. Franciaország hagyja csak az afgán igazságszolgáltatásra, hogy maga rendezze az állampolgára ügyét!” – fogalmazott Julien Aubert, a jobbközép Köztársaságiak elnökjelöltje.
Rasszizmus a háttérben?
Klasszikus értelemben nem terrortámadás, ugyanakkor rasszista, faji alapú merénylet volt a szombati lyoni késes támadás – mondta Horváth József biztonságpolitikai szakértő az M1 vasárnap esti műsorán. Közölte: az elkövető az áldozatok bőrszíne alapján válogatva, francia őslakosokat, fehér embereket késelt meg, mert „róluk feltételezte, hogy nem olvassák a Koránt és nem iszlám hitűek”.
Azt az értesülést, hogy a magát 33 éves afgánnak mondó támadó két különböző személyazonosságot is használt Franciaországban, Horváth József úgy kommentálta: ha ezt a francia „állam hallgatólagos jóváhagyásával” megtehette, akkor a bevándorlókkal kapcsolatos biztonsági kérdések kezelése „gyakorlatilag parttalanná válik”.
Horváth József jelezte: az európai biztonsági szolgálatok tíz merényletből kilencet meg tudnak akadályozni, az ilyen típusú támadások a szolgálatok „tragédiája”. Ezek az esetek a társadalom egészére ugyanolyan veszélyt jelentenek, mint az összehangolt terrortámadások – értékelt a szakértő.
(MTI)