Letartóztatták a kémkedéssel gyanúsított kínai-ausztrál írót Kínában

2019. augusztus 27. 08:14

Peking felszólította Ausztráliát, hogy hagyjon fel az ügyeibe történő beavatkozási kísérletekkel.

2019. augusztus 27. 08:14

Hivatalosan is letartóztatták kémkedés gyanújával a Kínában január óta fogva tartott kínai-ausztrál írót és akadémikust – közölte kedden az ausztrál kormány.

Marise Payne ausztrál külügyminiszter közleményben tudatta, hogy Jang Heng-csünt „mostoha körülmények között” tartják fogva Pekingben. „Komolyan aggódunk Dr. Jang jólétéért, és a körülmények miatt, amelyek között őrizetben van” – hangsúlyozta az ausztrál diplomácia vezetője. Jang Heng-csünt több mint hét hónapig tartották fogva mindenféle magyarázat nélkül, ez idő alatt sem ügyvédei, sem családtagjai nem találkozhattak vele – emelte ki a tárcavezető.

Jang védője, Rob Stary megdöbbenéssel reagált a vádra, kémkedésért ugyanis akár halálbüntetést is kiszabhatnak Kínában. Az ügyvéd szerint még most is homály fedi, hogy a kémkedés vádja pontosan mire vonatkozik. Az AAP ausztrál hírügynökségnek azt mondta: úgy véli, hogy Jang letartóztatása demokráciapárti tevékenységével hozható összefüggésbe.

A kínai külügyminisztérium szóvivője az AAP-nek úgy nyilatkozott, hogy Peking törvényes vizsgálatot folytat, és felszólította Ausztráliát, hogy hagyjon fel az ügyeibe történő beavatkozási kísérletekkel.

Jangot január 19-én fogták el, amikor az Egyesült Államokból, ahol a Columbia Egyetem vendégkutatójaként tevékenykedett, hazalátogatott Kínába, ahonnan még a kilencvenes években emigrált Ausztráliába. Kína csak hónapok múltán ismerte el, hogy fogva tartják Jangot. Azóta mindössze hét alkalommal látogathatták meg az ausztrál konzulátus munkatársai.

Jang korábban a kínai külügyminisztériumban dolgozott, majd Kínát hátrahagyva felvette az ausztrál állampolgárságot. Peking azonban nem ismeri el a kettős állampolgárságot, így elképzelhető, hogy a korábbi diplomatára továbbra is csupán kínai állampolgárként tekintenek. 

Bár legutóbbi írásaiban már többnyire kerülte a kínai politikát, Jang a 2000-es évek elején az egyik legbefolyásosabb, a kínai kormányzattal szemben kritikus, demokráciapárti bloggernek számított.

(MTI)

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Starlord
2019. augusztus 27. 08:35
Minek ment oda? Ha a kínai külügyminisztériumban dolgozol, és lelépsz egy másik országba akkor bizony számolni kell azzal, hogy ha visszautazol egyszer abba az országba, kérdéseket fognak feltenni arról, mit és kinek mondtál, stbstb. Hülyeség volt visszamennie...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!