Megindokolni is nehéz, hogy mivel érdemelte ki éppen Ursula von der Leyen az EB elnöki posztját

2019. július 09. 20:20

Legfőbb előnyének az bizonyult, hogy senki nem ellenezte.

2019. július 09. 20:20
Schauschitz Attila

„Mintha kalapból húzták volna ki a nevét: kényszerítő erejű érvek végképp nem léteznek, ám akár csak meggyőzően indokolni is nehéz, mivel érdemelte ki éppen Ursula Gertrud von der Leyen az Európai Bizottság, vagyis lényegében az Európai Unió kormányának elnöki posztját a kontinens politikai elitjének a tagjai közül.

Persze nem is érdemekről, hanem alkuról volt szó: von der Leyen (az alábbiakban ignorálva férjének nemesi származását legyen röviden: Leyen) legfőbb előnyének az bizonyult, hogy senki nem ellenezte. Volt, aki kifejezetten örült: Angela Merkel például annak, hogy a jelölt nő; Orbán Viktor pedig a hatvanéves politikusnő termékenységét dicsérte, mint aki hét gyermekével példamutatóan járul hozzá az Európát fenyegető elnéptelenedés gondjának megoldásához.

A német média nagyobb része úgy vélekedik, hogy a jelölés legfeltűnőbb vonása az európai demokrácia arculcsapása. Hiszen a választókat előzetesen azzal hitegették, hogy a pártok úgynevezett csúcsjelöltjeinek egyike lesz a Bizottság elnöke; a zárt ajtók mögött levajazott jelölés puszta színjátékká alacsonyította az európai választásokat.

Mások nyugalomra intenek: a csúcsjelölteket alig ismerte valaki, s ez a német találmány amúgy sem érdekelt senkit az Unió többi országában. Amellett a Leyent kiválasztó kormányfők demokratikusan legitimált politikusok. Az Európai Unió már csak így működik, nem kell fanyalogni.

Németországban nem sokan hiányolnák a népszerűségi listák végén kullogó védelmi minisztert, aki saját pártjában, a CDU-ban immár harmadszor érte el a legrosszabb eredményt az elnökhelyettesek megválasztása során. A kezdetben Merkel lehetséges utódjai között számon tartott Leyen mellett időközben elhúzott a párt új elnöknője, Annegret Kramp-Karrenbauer, akit sokszor, érthető módon csak rövidítve, AKK-ként emlegetnek.”

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2019. július 10. 15:28
Ha ennyire nyüszítenek akkor csak jobb lehet a menyecske, mint a híre!
néhai Ch.Pilot
2019. július 10. 11:24
"... von der Leyen (az alábbiakban ignorálva férjének nemesi származását legyen röviden: Leyen)" Ja. Amint az egy tősgyökeres lumpenproli bolsitól elvárható.
puszika
2019. július 10. 10:54
Elvtárs! A NÉMET MÉDIA HITEGETTE A SZAVAZÓKAT A CSÚCSJELÖLTI RENDSZER JÓSÁGÁRÓL!! Miután a szavazók látták,hogy az semmire nem alkalmas,megüzenték a vezetőiknek,ne próbálkozzanak. A tagállamok döntő többsége nem is támogatta mert az ellentétes az Unió szabályaival.A KÉZI VEZÉRLÉS ELMARADT,a csúcsjelölti rendszer akkorát bukott mint ide Lacháza. Nem kell sírni picinyem és főleg nem kell felmelegíteni EGY VÉGLEG ELBUKOTT témát! Ügyefogyott lett a MANCS? A főszerkesztőnek meg üzenem ne meneküljön a kérdések elől mert az a komcsik- libsik "ERÉNYE"!
luzitanxaver
2019. július 10. 09:27
A csúcsjelölti rendszer egy szóval sem szerepel a Szerződésekben, csupán az évtizedes húzd-meg-ereszd-meg játékban az EP egy újabb próbálkozása arra, hogy kész tények elé állítsa a Tanácsot. Nyilván jobban csúszik, ha ezt megpróbálják demokratizálódás-generálszósszal nyakon önteni, megtoldva némi tőrőlmetszett populista hergeléssel (ilyenkor természetesen nem probléma a populizmus - sőt), de ettől még a jogi helyzet változatlan. Aki valóban csúcsjelölti rendszert akar, az először érje el a Szerződések módosítását - amihez természetesen egyhangú döntés kell, szóval fel lehet készülni érvekkel. Mellesleg az egész szisztéma leghangosabb ellenzője a progresszió (önmaga által) felkent császára, I. Manu, aki sokkal többet tett ellene érdemben, mint a visegrádiak. Tessék nála reklamálni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!