Veszélybe került a szabályokon nyugvó nemzetközi rend, ezért Európának szuverénebb módon kell fellépni – hangsúlyozta Heiko Maas német külügyminiszter a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) hétfői brémai rendezvényén. Beszédét a hírügynökségek előzetesen ismertették.
Maas szerint a nagyhatalmak újabb rivalizálása zajlik, amely jóval átláthatatlanabb, mint a hidegháború idején volt. Aláhúzta, hogy Európának ezért kell szuverénebb módon fellépnie. Mint mondta, az európaiak nem lehetnek többé száz százalékban biztosak abban, hogy az Egyesült Államok feltétlenül kiáll a transzatlanti partnerség mellett.
„Oroszország katonai erőre támaszkodik, és igyekszik céltudatosan elmélyíteni a nyugati társadalmak törésvonalait" – hangsúlyozta Maas. Emellett kiemelte: szakértők arra számítanak, hogy Kína 2030-ra megelőzi az Egyesült Államokat a világ legnagyobb nemzetgazdaságaként. A tárcavezető figyelmeztetett: Európa a világpolitika puszta tárgyává válhat. „Európának zártabban kell megjelennie befelé, és határozottabban kifelé, hogy cselekvő alanya maradhasson a világpolitikának" – emelte ki a német politikus.
Maas ismételten követelte, hogy vessenek véget az egyhangú határozathozatal elvének az európai külpolitikában, mert ez csak a legkisebb közös nevező politikáját betonozza be a döntéshozatalban. A miniszter rávilágított: az egyhangú döntéshozatallal Európa globálisan nem lesz cselekvőképes. Hozzáfűzte: legkésőbb a májusi európai parlamenti választásokat követően dűlőre kell jutni ebben a kérdésben.
Maas a választással összefüggésben óva intett a jobboldali populista pártok lehetséges sikerétől. „Az előrejelzések a populisták és nacionalisták megerősödésével számolnak a választásokon. Ez aggodalomra ad okot" – húzta alá a tárcavezető.
„A szélsőjobboldali populizmus frontális támadást jelent azokra az értékekre, amelyeket nagy becsben tartunk, és amelyekért kiállunk" – fogalmazott a német diplomácia vezetője.
Az elszigetelődés és nacionalizmus „egy tévút, amely a politikai tehetetlenséghez vezet" – fogalmazott. Egyetlen ország sem képes egyedül kezelni az olyan nagy kihívásokat, mint a klímaváltozás, a digitalizáció és a migráció. „Természetesen nem tökéletes az EU, de egyvalamit világossá kell tennünk: a szélsőjobboldali populisták nem jelentenek nem jó alternatíva Európa számára" – fűzte hozzá Maas.
(MTI)