Theresa May a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) viszonylag rövid halasztását kéri az Európai Uniótól – közölte szerdán a Downing Street. Az előző napi kabinetülésről kiszivárgott hírek még arról szóltak, hogy a konzervatív párti brit miniszterelnök a kilépés jövő pénteki határidejének „legalább” június végéig tartó elhalasztását fogja kérni az EU-tól, de nyitva akarja hagyni az ennél jóval hosszabb, akár kétévi halasztás lehetőségét is.
Médiaértesülések szerint ez az elképzelés a kormány Brexit-párti tagjainak rendkívül erős ellenállásába ütközött. May hivatalának szerda reggeli tájékoztatása szerint azonban a miniszterelnök nem készül arra, hogy hosszabb ideig tartó halasztást kérjen. A Downing Street szóvivője szerint indokolt, hogy a londoni parlament „kapjon még egy kis időt” az előrelépésre a Brexit feltételrendszerét tartalmazó, eddig kétszer nagy többséggel elutasított megállapodás ügyében, de „az emberek már csaknem három éve várakoznak, és elegük van a parlament döntésképtelenségéből”.
Prága támogatni fogja a brit kérést a Brexit elhalasztására
Csehország az Európai Tanácsban támogatni fogja Nagy-Britannia kérését, hogy halasszák el a szigetország kilépését az Európai Unióból –jelentette ki Andrej Babis cseh miniszterelnök az európai ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottság szerdai ülésén Prágában. Babis nem tudja elképzelni, hogy bármelyik uniós tagállam is meggátolná a brit kérés teljesítését, s ezzel előidézné Nagy-Britannia megállapodás nélküli távozását az EU-ból. Csehország számára az lenne a legjobb, ha Nagy-Britannia felülvizsgálná álláspontját, és nem lépne ki – tette hozzá.
A cseh kormányfő felhívta a figyelmet arra: egyelőre nem tudni, hogy mit fog tartalmazni a brit kérés a Brexit elhalasztására. „Néhány ország ideges emiatt, de nem tudom elképzelni, hogy bárki is ezért meggátolná a brit kérés teljesítését az Európai Tanácsban, ami előidézné a megállapodás nélküli kiválást” – idézte a kormányfő szavait a közszolgálati cseh hírtelevízió (CT24).
Rossz megoldás lenne a „no deal” kilépés