„Tegyük ismét naggyá Csehországot!" – mondta csütörtökön a washingtoni Fehér Házban Andrej Babis cseh kormányfő, miután tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel és Mike Pompeo külügyminiszterrel. A miniszterelnök ezzel Trumpnak az amerikai elnökválasztási kampányban – az Egyesült Államokra – használt jelmondatát visszhangozta, saját hazájára vonatkoztatva.
Jó kapcsolat
Babis feleségével együtt szerdán érkezett kétnapos látogatásra az amerikai fővárosba. Főként gazdasági és biztonságpolitikai kérdésekről tárgyalt az amerikai elnökkel.
A Fehér Házban újságíróknak nyilatkozva Donald Trump dicsérte Csehországot. „A Cseh Köztársaság nagyon, nagyon jól áll gazdaságilag és minden más tekintetben is" – fogalmazott, hangsúlyozva, hogy Csehország biztonságos és katonailag erős ország. „Nagyon jó a kapcsolat az Egyesült Államok és a Cseh Köztársaság között, és sokat kereskedünk is egymással" – emelte ki Trump.
Andrej Babis megerősítette, hogy a cseh-amerikai gazdasági kapcsolatok kiválóak és folyamatosan bővülnek.
Make the Czech Republic Great Again
„Beruházóink jelen vannak az Egyesült Államokban, és már több ezernyi munkahelyet teremtettek itt" – hangoztatta a cseh miniszterelnök, majd így fordult Donald Trumphoz: „Elnök úr, én figyeltem a 2019-es évértékelő beszédét az unió helyzetéről, és mondhatom, tökéletesen értem a tervét, hogyan akarja ismét naggyá tenni Amerikát. Nekem hasonló tervem van, hogy a Cseh Köztársaságot tegyem ismét naggyá".
Trump és Babis megvitatott biztonságpolitikával és kiberbiztonsággal összefüggő kérdéseket is. Az amerikaiak szóba hozták a Huawei kínai telekommunikációs óriáscég iránti bizalmatlanságukat, és ismételten kétségeket, aggodalmakat fogalmaztak meg. Közös közleményében a két politikus ki is tért e kérdésre.
„Országaink együttműködnek majd a telekommunikációs hálózatok és alkatrész-utánpótlásaik biztonságosságának és megbízhatóságának biztosításában annak érdekében, hogy csökkenjék a rosszindulatú kibertevékenység" – olvasható a közleményben. A két vezető síkra szállt az energiaforrások körének szélesítéséért Európában. „Tovább vizsgáljuk a Közép-Európában kifejlesztendő regionális energetikai struktúra lehetséges előnyeit" – szögezték le a közleményükben.