Retteg a brit lap Trump elnökségétől: Orbánról sem feledkeztek meg
Az európai vezetési válságok Trump kezére játszhatnak szokásos oszd meg és uralkodj–taktikájában, az új amerikai elnökkel Európa rosszul járhat – írja a The Guardian.
A brit kormányfő szavazásra bocsátaná a kilépés elhalasztását.
Theresa May nyilatkozatában kijelentette, hogyha a brit parlament elutasítja a kilépési javaslatát és a no-deal Brexitet, az Egyesült Királyság a kormány javaslatára elhalaszthatja az Európai Unióból való kilépést az 50. cikkely alapján – írja a BBC.
May a kormány Brexit-stratégiájának teljesen új elemeként hozzátette: ha a megállapodást a ház a következő szavazáson is elveti, a kormány másnap azt a kérdést terjeszti szavazásra, hogy a parlament hozzájárul-e a megállapodás nélküli kilépéshez. Ha erre is nemleges a válasz, a képviselők harmadnap a Brexit halasztásáról voksolhatnak.
A sorsdöntő szavazásra március 13-án kerül sor a brit parlamentben. Egy esetleges késleltetett kilépés esetén annak a 17 millió brit választónak az akarata sérül, akik három éve határozottan támogatták az EU-ból való kilépést.
Theresa May hozzátette: a külföldi EU-országok állampolgárai „a barátaink, szomszédaink, kollégáink, szeretnénk, ha maradnának”.
Kiegészítésképp ugyanakkor hozzáfűzte, hogy megállapodás nélküli Brexit esetén az egyes kormányok hatáskörébe kerülne a külföldi állampolgárok jogairól szóló megállapodás. May elmondta: Jeremy Hunt külügyminiszter már levelet küldött ebben az ügyben az összes többi EU-tagállam külügyminiszterének, és London sürgősséggel további tárgyalásokat tart az unióban maradó országokkal az ott élő britek jogainak biztosításáról. A brit kormányfő mindezen felül felszólította az összes EU-tagországot a brit állampolgárok jogosultságainak garantálására.
(MTI, BBC)