Egy budapesti templomnál látták utoljára, egy szír börtönből került elő az amerikai férfi
Travis Timmerman arról is mesélt, milyen volt hónapokig az Aszad-rezsim börtönében ülni.
Az izraeli elemzők Izrael váratlan arculcsapásának látják az amerikai csapatok szerdán bejelentett kivonását Szíriából. Oroszország lelkes, a franciák és a németek maradnak a térségben.
Az izraeli elemzők Izrael váratlan arculcsapásának látják az amerikai csapatok szerdán bejelentett kivonását Szíriából, mivel ezzel szerintük Washington magára hagyta Jeruzsálemet Irán közel-keleti terjeszkedése ellen folytatott harcában.
Arculköpés
Hami Selo a Háárec című újságban egyenesen „Izrael arculköpésének” nevezi Donald Trump amerikai elnök lépését, mert az teljes hegemóniát biztosít Oroszországnak Szíriában, és azt üzeni a közel-keleti országoknak, hogy oldják meg maguk a bajaikat.
A szerző szerint az amerikai elnök cserbenhagyta Izraelt, elárulta a kurdokat, és tőrt döfött Bassár el-Aszad szíriai elnök ellenzékének hátába, megerősítette Iránt, elsöprő győzelmet adott az oroszoknak, és mentőövet dobott az Iszlám Államnak, valamint bátorítja a radikális iszlámot. Azonban Izrael mégsem bírálhatja az északi határánál súlyos és azonnali fenyegetést okozó döntést, mert előzőleg üdvözölte az amerikai nagykövetség szimbolikus Jeruzsálembe költöztetését, és a palesztinokkal szemben a telepesek ügyének amerikai elfogadását.
„Izrael tudni fogja, hogyan védje meg magát” – nyilatkozott Benjámin Netanjahu miniszterelnök Donald Trump bejelentése után, de Selo szerint ezt ezentúl egy gyöngébb pozícióból teszi, anélkül, hogy „erősebb bátyja” mögötte állna, egy olyan helyzetben, amikor az orosz gép lelövése után nyáron már alaposan megcsappant manőverező képessége.
Ámosz Harel, szintén a Háárecben, kiemelkedően fontos stratégiai lépésnek nevezi az Egyesült Államok kivonulását Szíriából, amely kihat a Közel-Kelet szinte minden országára. Netanjahu csak a hét elején értesült a döntésről, amikor az amerikai elnökkel beszélt.
A kivonulás váratlanul érte Jeruzsálemet, különösen, mivel Trump alig két hónappal ezelőtt engedélyezte a Szíriában állomásozó amerikai katonák számának kétezerről négyezerre növelését.
Harel szerint azért is váratlan a döntés, mert az utóbbi két évben úgy tűnt, mintha Netanjahu különlegesen nagy hatással lenne az amerikai elnökre, aki szinte a kormányzó Likud párt kívánságlistájának a pontjait teljesítette a nagykövetség átköltöztetésével, a Szaúd-Arábiával szembeni megengedő magatartással vagy az iráni nukleáris megállapodás felmondásával.
Ráadásul a Pentagon korábban megígérte, hogy az amerikai katonák csak egy olyan megállapodás nyomán hagyják el Szíriát, amelyben rögzítik, hogy az iráni erők is távoznak az ország területéről – írta az izraeli elemző.
Oroszország örül, a franciák és a németek maradnak
Az amerikai csapatkivonás Szíriából jó lehetőséget teremt a politikai rendezésre az arab országban – közölte Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdán. Kijelentette: „az igazán nagy történet, amely kialakulhat ebből a döntésből, nem más, mint a valós esély a politikai rendezésre”.
Mint mondta, az amerikai csapatkivonásról szóló döntés reményt ad a szíriai et-Tanf térségében a helyzet javulására is. Et-Tanfban van az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció egyik bázisa.
„Felcsillan a remény, hogy erre a Szíria térképén lévő helyszínre is elérkezik a béke, mint ahogy Aleppóba és a többi szíriai városba és településre is elérkezett. Amíg ott voltak az amerikaiak, erre nem volt remény” – fogalmazott Zaharova. A külügyi szóvivő hozzátette: a szíriai alkotmányozó bizottság megteremtésének most már jó kilátásai vannak.
Franciaország továbbra is fenntartja katonai jelenlétét Szíriában – jelentette ki csütörtökön Nathalie Loiseau francia Európa-ügyi miniszter-
Egyelőre természetesen maradunk Szíriában – mondta el a miniszter a CNEWS hírtelevízióban, kiemelve, hogy a terrorizmus elleni harc nincs lezárva, és az Iszlám Állam elleni küzdelem továbbra is elsődleges fontosságú. Washington egyoldalú döntése a szíriai kivonulásról arra készteti Franciaországot, hogy még inkább elgondolkozzon azon, milyen nagy szükség van a döntési és stratégiai autonómiára Európában – tette hozzá. Florence Parly védelmi miniszter egy Twitter-üzenetében azt írta: az Iszlám Államot nem sikerült leradírozni a térképről, sem a gyökereit kiirtani. Egyszer és mindenkorra katonai vereséget kell mérni erre a terrorszervezetre – hangsúlyozta.
Veszélybe sodorhatja az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet elleni harcot Donald Trump amerikai elnök váratlan döntése az amerikai csapatkivonásról – közölte csütörtökön a német külügyminiszter. Az Iszlám Állam visszavonult, de a harcnak még nincs vége – fűzte hozzá Heiko Maas, aki úgy vélte, a szerdán bejelentett washingtoni döntés az Iszlám Álammal szemben eddig elért sikereket is kockára teheti.
A közleményben a német külügyminiszter váratlannak nevezte a washingtoni lépést, amely nem csupán Németországot lepte meg. Kiemelte továbbá, hogy az Iszlám Állam még mindig folytat „földalatti tevékenységet”, harcosai pedig továbbra is jelen vannak Szíria keleti részén.
(MTI)