Spiegel: Schäuble szervezi Merz visszatérését a német politikába

2018. november 02. 17:09

Wolfgang Schäuble hosszabb ideje dolgozik Friedrich Merz visszatérésén, és régóta javasolja neki, hogy készüljön fel a pártelnöki tisztség átvételére Angela Merkeltől. „Tanácsokat ad neki és ajtókat is megnyit előtte” – írta a Der Spiegel.

2018. november 02. 17:09

A német Kereszténydemokrata Unió (CDU) legtekintélyesebb politikusaként számon tartott Wolfgang Schäuble támogatásával és szervezésében tér vissza csaknem tíz év után a német politika első vonalába Friedrich Merz, a pártelnöki tisztség egyik jelöltje – írta pénteken a Der Spiegel című német hírmagazin és a Handelsblatt című üzleti lap.

Wolfgang Schäuble hosszabb ideje dolgozik Friedrich Merz visszatérésén, és régóta javasolja neki, hogy készüljön fel a pártelnöki tisztség átvételére Angela Merkeltől. „Tanácsokat ad neki, és ajtókat is megnyit előtte” – írta a Der Spiegel a nyomtatott formátumban szombaton megjelenő számában, hozzátéve: Wolfgang Schäuble arról is gondoskodott, hogy október közepén, amikor Friedrich Merz Brüsszelben járt, találkozzon az Európai Néppárt (EPP) elnökével, Joseph Daullal.

Daul a találkozó után figyelmeztette a párt jelenlegi elnökét, Angela Merkel kancellárt, hogy „készül valami ellene, és Schäuble a színfalak mögött ellene, és Merz érdekében dolgozik” – áll a beszámolóban, amelynek alapján Angela Merkel annak tudatában jelentette be hétfőn, hogy nem pályázza meg ismét a pártelnöki tisztséget, hogy tudta, Friedrich Merz elindulhat a pozícióért a december 7-én kezdődő hamburgi tisztújító kongresszuson. A Handelsblatt a pénteki számában ugyancsak azt írta, hogy Wolfgang Schäuble „ajtókat nyit meg és tanácsokat ad” Friedrich Merznek. Hozzátették: Wolfgang Schäuble a legfőbb támogatója Friedrich Merznek, ő az, aki „a nyilvánosság számára észrevétlenül mögötte áll”. 

Egyeztetések

A szövetségi parlament (Bundestag) elnöke hónapok óta egyeztet a visszatérésről a CDU és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) volt frakcióvezetőjével, aki 2009 óta szüneteltette politikai pályafutását, és időközben ügyvédként, illetve nagyvállalatok felügyelőbizottságában betöltött tisztségek révén jelentős vagyonra tett szert.  A lap kifejtette, hogy Wolfgang Schäuble ugyan a nyilvánosság előtt lojális Angela Merkellel, de kapcsolatuk soha nem haladta meg a kölcsönös tisztelet szintjét. Friedrich Merz viszont régi barátja, és kellően felkészültnek tartja arra, hogy vezesse a CDU-t és Németországot. 

Ugyanakkor Friedrich Merzről a környezetében azt mondják, hogy nem igyekezne rögtön megszerezni a kancellári tisztséget, ha megválasztják pártelnöknek. Mint mondták, Friedrich Merz azt kívánja, hogy Angela Merkel „méltóságteljes módon távozzon” a kormányfői tisztségből, mert el akarja kerülni, hogy tovább sérüljön a CDU és a CSU tekintélye, amelyet megtépáztak Horst Seehofer CSU-elnök és Alexander Dobrindt, a CSU-s Bundestag-képviselők vezetője Angela Merkel ellen az idén nyáron indított támadásai. 

Fényév távolság

Azonban nemigen lehet elképzelni, hogy sikeres lehet a munkamegosztás a pártelnök Friedrich Merz és a kancellár Angela Merkel között, hiszen „fényévnyi távolságra állnak egymástól alapvető kérdésekben, és nem csak a menekültpolitika ügyében” – írta a Handelsblatt. A CDU konzervatív szárnyához sorolt Friedrich Merz - aki leginkább a söralátét méretű, vagyis rendkívül egyszerű adóbevallás gondolata és a bevándorlók számára kötelezően követendő értékek és szokások együtteseként felfogott vezető kultúra (Leitkultur) fogalmának bevezetésével vált nemzetközileg ismertté - 2000-től 2002-ig volt frakcióvezető. A tisztséget Angela Merkel vette át tőle. Ezután fokozatosan kivonult az országos politikából.

Keddi berlini tájékoztatóján minderről elmondta: közismert, hogy a frakcióvezetői tisztség elveszítése nem boldogsággal töltötte el, de egyetértett azzal az elvvel, hogy egy ellenzékben lévő pártban ugyanannak a személynek kell betöltenie az elnöki és a frakcióvezetői pozíciót. Hozzátette: visszavonulása a politikából nem volt „drámai” folyamat, és nem kell megbékélnie Angela Merkellel, mert nincsen köztük konfliktus. Hozzátette, hogy az utóbbi években többször találkoztak is. Ugyanakkor azzal kapcsolatban, hogy 2009-től már Bundestag-képviselőként sem vállalt politikai szerepet, megjegyezte: előfordul, hogy emberek nem férnek meg egymással, és szétválnak útjaik.

(MTI)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atila68
2018. november 03. 09:35
Angela Merkel ellen nem készül semmi. Németország, a német nemzet védelmében készül valami.
balbako_
2018. november 03. 08:45
Nem ismerem Merz úr politikai útját, de minél távolabb állnak a nézetei Merkelétől annál jobb!
Berecskereki
2018. november 02. 23:54
Úgy gondolom ez egy soklépéses és sokszereplős politikai játszma. Így amit jelenleg láthatunk, csak az előtér, de nagy valószínűleg sokkal több van a függöny mögött. A szereplők között pedig ott van az EU és az USA is. Ehhez kapcsolódik Vándor Éva egy korábbi írása, melyet az origo.hu hozott le. http://www.origo.hu/nagyvilag/20120412-wolfgang-schauble-a-legeselyesebb-jelolt-az-eurocsoport-elere.html Egyébként mindkét érintett szereplőnek van törleszteni valója Merkellel szemben. Természetesen ezt nem fogják nyilvánosan kimutatni. Talán a CDU kongresszusa után többet lehet tudni. Németországnak fontos, a majdani pártelnök és kancellárnak is, hogy az EU-ban fontos szerepet töltsön be és megfelelő képviselői létszámmal rendelkezzen a CDU és CSU, így ez is hatást gyakorolhat a történésekre. Ennek alapján nem zárható ki, hogy az EP választások előtt Merkel egészségi okok miatt visszavonul.
luzitanxaver
2018. november 02. 23:08
“Mint mondták, Friedrich Merz azt kívánja, hogy Angela Merkel „méltóságteljes módon távozzon” a kormányfői tisztségből, mert el akarja kerülni, hogy tovább sérüljön a CDU és a CSU tekintélye” 1. Angela Merkel „méltóságteljes módon” legeslegutóbb a tavalyi választások előtt távozhatott volna. Másfél év agónia még Németországnak is sok. 2. A CDU és a CSU tekintélye helyrehozhatatlan károkat szenvedett, aminek legfontosabb felelőse természetesen Merkel és a wirschaffendas. A másik mádám viszont (aki tényleg kell, de csak mint szükséges, de nem elégséges feltétel) pár százalékot ugyan biztos vissza tud majd hozni, de trendfordulóhoz valódi, hiteles változás kellene. Az pedig nem lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!