Nem szavazta meg az EP az európai humanitárius vízum bevezetését

2018. november 14. 19:27

​Nem lett meg az abszolút többség a humanitárius célú vízumok bevezetését kezdeményező határozat megszavazásához az Európai Parlamentben.

2018. november 14. 19:27

Nem lett meg az abszolút többség a humanitárius célú vízumok bevezetését kezdeményező határozatról szóló szerdai európai parlamenti (EP-) szavazáson, de a jelentéstevő új voksolást szeretne kiíratni, mivel szerinte technikai hiba történt.

A strasbourgi plenáris ülésen 349 képviselő voksolt igennel, 199 nemmel, 47 pedig tartózkodott, miközben a dokumentum elfogadásához abszolút többségre, azaz 376 szavazatra lett volna szükség. A házszabály szerint a dokumentum elfogadásának vagy elutasításának megállapításakor csak az „igen” és a „nem” szavazatokat veszik figyelembe. Juan Fernando López Aguilar spanyol szociáldemokrata jelentéstevő új szavazás kiíratását kérte, amit Antonio Tajani, az EP elnöke elutasított, szakértők szerint azonban a parlament házbizottságaként működő, úgynevezett Elnökök Értekezlete elvileg csütörtöki ülésén még dönthet így.

Sajtótájékoztatóján a jelentéstevő arról számolt be, hogy a végszavazás előtt egy perccel még 655 képviselő adta le a voksát egy másik kérdésben, s közben senki nem hagyta el az üléstermet, így szerinte az történhetett, hogy sokan, mintegy hatvanan túl hamar vették ki a szavazókártyájukat, és így a gép nem számolta a voksukat. Többen felszólaltak, új szavazást kérve másnapra. Tajani ezt elutasította, és az érintettek hibájának nevezte, hogy még az eredmények megjelenése előtt kivették a kártyájukat.

A küzdelem még nem ért véget. Nem lenne szabad elszalasztani ezt a lehetőséget” – mondta Aguilar, rámutatva, hogy a menekültek 90 százaléka szabálytalanul, gyakran életveszélyes útvonalakon kényszerült eljutni az Európai Unióba.

A határozatban felszólították volna az Európai Bizottságot, hogy áprilisig tegyen javaslatot a védelmet kérő személyek legális beutazási lehetőségeit megteremtő közösségi jogi keret felállítására, olyan humanitárius célú vízum létrehozására, amely lehetővé tenné a menedékkérelem benyújtását az ezt önként vállaló EU-tagállamok unión kívüli külképviseletein.

A humanitárius vízumot kiadó államok lehetővé tennék az érintettek belépését a területükre kizárólag a menedékkérelmük benyújtása céljából. A tervezett rendelet azonban nem kötelezné a tagországokat ezek kiadására, csupán közös keretet hozna létre az így eljárni kívánók számára.

A voksolást megelőzően Gál Kinga fideszes képviselő azt írta a közleményében, hogy az EP „a józanság legcsekélyebb jelét sem mutatva olyan kezdeményezéssel állt elő, amely migránsok tömegeit kívánja Európába juttatni”. Elfogadhatatlannak nevezte a „realitásoktól elrugaszkodott” javaslatot, mert véleménye szerint az a probléma orvoslása helyett csak importálná azt.

Bár az ügyet már megvitatták az EU-ban, nem született eredmény. Jelenleg számos ilyen tagállami program létezik, de nincs egységes jogi keret a közösségi jogban. Az Európai Bíróság márciusban kimondta, hogy a tagországok a jelenleg hatályos jogszabályok alapján nem kötelezhetők humanitárius vízum kiadására az EU-n kívüli államok azon polgárainak, akik azért szeretnének a területükre belépni, hogy ott menekültstátust kérjenek.

(MTI)

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2018. november 15. 15:30
hát addig kell szavazni, amíg el nem találják Soros elvtárs kívánságát...
Teréz A Piréz
2018. november 15. 09:00
Csak nekem tűnt fel, hogy nagyjából darabra annyian szavaztak a humanitárius vízum mellett, mint ahányan elfogadták a Sargentini koholmányt?
Selamat
2018. november 15. 08:37
Ez a nyugati, meg egyáltalán, az összes szoclibsi, de főleg a liberális demokraták lételeme. Addig kell szavaztatni, amíg az az eredmény jön ki, amit ők szeretnének. Lásd Trump ellen, lásd brexit ellen, lásd Orbán ellen, lásd... lásd... A nép meg annak szava le van szarva, mert az úgy libsi demokratás.
august
2018. november 15. 06:16
:)) Éppen a vízumról jutott eszembe minap, hogy az európai polgár mint a kisangyal áll sorban a hivatalok előtt, hogy megkaphassa a beutazási vízumot, viszont a zöldhatáron tömegével érkeznek akik még hírből sem ismernek ilyen vízum izét, vagy másmilyen azonosítót. 2015 óta egyébként csoda, hogy a vízum kérdése egyáltalán fölvetődik bármilyen EU politikusban. Ugyanis az illegális határátlépés még most sem tűnik föl.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!