Folytatódik a német kormányválság: jön a bizalmi szavazás
Gyakorlatilag elkerülhetetlen az előrehozott választás.
A Bild újságírója kapcsolatba lépett egy 25 éves szíriai menekülttel, aki maga is szívesen pénzzé tette volna papírjait.
Egyre nagyobb problémát jelent, hogy Németországban kiállított menekültigazolványokkal visszaélve próbálják főleg szíriaiak családtagjaikat illegálisan Németországba csempészni – jelenti a Bild am Sonntag vasárnap megjelenő német tömeglap.
A lapnak a hatóságok hivatalosan azt mondták, hogy ez az információ bizalmas, ezért nem adhatnak tájékoztatást, de a Bild am Sonntag megszerezte az erről szóló belső rendőrségi jelentést. A dokumentum szerint 2017-ben csak Görögországban a repülőtereken 1682 olyan esetet jegyeztek fel, amikor más menekültigazolványával visszaélve próbált valaki továbbutazni az Európai Unió másik tagállamába, az esetek 84 százalékában a csalók német iratokat mutattak be az ottani hatóságoknak. Arról nincsenek adatok, hogy hányan nem buktak le.
2018 januárjától májusáig 1076 olyan iratot foglaltak le, melyekkel megpróbáltak visszaélni, s közülük 563-at állítottak ki a német hatóságok. A szövetségi rendőrség ennek alapján arra következtet: folytatódni fog az a trend, hogy eredeti, német menekültigazolványokkal próbálnak meg majd emberek másokat légi úton Németországba csempészni.
A Bild újságírója kapcsolatba lépett egy 25 éves szíriai menekülttel, aki maga is szívesen pénzzé tette volna papírjait. A dokumentumok vásárlói ilyenkor vagy megpróbálnak valakit becsempészni az országba, aki eléggé hasonlít az igazolványban szereplő fotóra, vagy még több pénzért továbbértékesítik a papírokat. A rendőrség jelentése három csoportra osztja az elkövetőket; akik a saját rokonaikat akarják így Európába hozni, akik haszonszerzés céljából, de egyedüli elkövetőként akarnak valakit becsempészni és az üzletszerű tevékenységet űző embercsempészbandák.
A bizalmas rendőrségi dokumentum szerint a legtöbb ilyen visszaélést szíriaiak követik el. Menekültstátuszukat igazoló papírjukat, tartózkodási engedélyüket és egészségbiztosítási igazolványukat a legtöbbször Görögországba küldik, hogy más migránsok Németországba jöhessenek.
A lap emellett megjegyzi, hogy a migrációs válság tetőpontján, 2015-ben sok menedékkérő hamis papírokkal érkezett Németországba, például irakiak adták ki magukat lopott papírokkal szíriainak. A bizalmas rendőrségi összefoglaló szerint pedig Németországban a legtöbb helyen továbbra sincsenek meg a technikai feltételei annak, hogy ezeket a hamis papírokat kiszűrjék.
(MTI)