Változhat a Magyarországgal szembeni forráselvonás mértéke

2018. június 05. 08:05

Az Európai Bizottság terve szerint a 2021 és 2027 közötti költségvetési időszakban Magyarország a jelenleginél 24 százalékkal kevesebb forrást kapna – írta keddi számában a Magyar Idők.

2018. június 05. 08:05

Az Európai Bizottság terve szerint a 2021 és 2027 közötti költségvetési időszakban Magyarország a jelenleginél 24 százalékkal kevesebb forrást kapna, ugyanakkor a következő időszak tárgyalási fordulóin ez az arány jelentősen változhat – írta keddi számában a Magyar Idők.

Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója a lap kérdésére kiemelte: várhatóan 10-15 százalékkal csökkenhet a Magyarországnak járó kohéziós keret mértéke. Emlékeztetett: amennyiben mégis a 24 százalékos vágással kellene számolni, akkor is Magyarország lenne a felzárkózási támogatások hetedik legnagyobb haszonélvezője a tagállamok közül. A szakértő felidézte, hogy a 2014-2020 közötti időszak tárgyalásai során – amennyiben a kormánynak nem sikerült volna előnyösebb pozíciót kiharcolnia – 30 százalékos lett volna a támogatás-elvonás, „így viszont csak 10 százalékkal kaptunk kevesebbet, mint 2007 és 2013 között" – mondta.

Essősy arról is beszélt, a Brexit miatt kisebb a kassza mérete, továbbá a kiadások is nőnek. A kelet-közép-európai országok gazdasági teljesítménye ráadásul lényegesen nagyobb, mint a dél-európai tagállamoké, amelyekben rendkívül magas a munkanélküliség, kiemelten a fiatalok körében.
„Így egyfelől büszkék lehetünk magunkra, mivel elindult a kohézió, ugyanakkor ezt úgy értük el, hogy jelentősen átalakítottuk a gazdaságunkat. Ezzel szemben a mediterrán országok mostani helyzetéhez hozzájárult, hogy a válságkezelés során nem hozták meg azokat az intézkedéseket, amelyek elősegítették volna a felzárkózásukat, így végső soron Brüsszel nem jutalmazza, hanem bünteti eredményeinket, és azoknak kedvez, akik nem tették meg a szükséges lépéseket a gazdaságuk fellendítése érdekében" – fogalmazott Essősy.

Hozzátette: „Egyelőre nincsenek pontos adatok, vizsgálati eredmények azokról a sajtóban megjelent hírekkel ellentétben, hogy mennyi szabálytalanságot tárt fel az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a magyarországi uniós források elköltésénél."

Kiemelte: az eddigi beruházások egy részét a hazai költségvetés előfinanszírozta, a számlák megküldése az Európai Bizottság részére pedig a következő időszakban várható, így a vizsgálatokat is csak a következő hónapokban tudja lezárni az uniós hatóság, amikor ténylegesen látja a benyújtott dokumentumokat. Megjegyezte: a kormánynak a számlák megküldésénél kell körültekintően eljárnia, ezt követően a bizottsági tárgyalásokon választ adnia azokra az esetlegesen felmerülő kérdésekre, amelyeket a hatóságok felvethetnek a pénzköltésekkel kapcsolatos eljárásokról.

(Magyar Idők, MTI)

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gross
2018. június 05. 11:56
Az mindig úgy van, hogy többéves pénzügyi keret elfogadása előtt: 1. a Bizottág egyes főigazgatóságai a sok-sok feladat miatt maguknak jóval több pénzt szeretnének 2. a nettó befizetők takarékos költségvetést, csökkentést kérnek 3. a Bizottság előáll a befizetők érdekeit messzemenőkig figyelembe vevő javaslattal 4. erről nem születik megegyezés 5. az utolsó pillanatban a nettó befizetők engednek valamit, ami aztán elég takarékos marad, de a többiek is nagy arcvesztés nélkül elfogadhatják. Így volt ez 2013-ban is
Kup Lung
2018. június 05. 11:02
Persze hogy változhat hisz ez az EB beterjesztése a tanács elé . Ahol majd vitáznak rajta egyet . ---- Valamennyi csökkenés várható volt hisz a 2014-2020-as ciklus fő nyertese mi voltunk . Tehát akkor túl voltunk árazva . Elfogadták pár érvünket a normál pénzjuttatáson felül anno . --- Most tehát akkor is csökkenne valamennyire ha az eredeti paraméterekkel számolnák a pénzeket . Na ehhez képest pár %-ot is bukunk mert behozták pl. a munkanélküliséget . Ami nálunk alacsony . --- Azonban az egy főre jutó támogatásokban továbbra is az élmezőnybe leszünk még így "vita előtt" is . Nem mintha az EU-s támogatások döntenék el egy gazdaság jó irányba haladását . (lásd görögök ,portugálok) . --- Ugyanakkor amit mi is jobban csinálhatnánk : most már jó lenne a keleti országrészek felzárkózására koncentrálni . Ugyanis valami rejtélyes oknál fogva a főváros és környéke nyeli a lóvét holott ők már felzárkóztak az EU átlaghoz . Egyedüliként az országos régiók közül. Miért is oda talál utat a pénz akkor mégis ???? Miért nem keletre ?
istvánkeve
2018. június 05. 10:35
Kevesebb kilátó fog épülni ?
Bell & Sebastian
2018. június 05. 09:12
Akkor az államot kívánnák fogyókúrára fogni és az ő klientúráját, az infláció mérséklése mellett. A rongyrázó államot, kitömött haverokat és megtakarítások megkurtítását ki az, aki szereti? Mert annak nagyon jó ám, diliflepnivel féláron utazhat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!