Izrael biztonságáról tárgyalt Merkel és Netanjahu

2018. június 04. 19:59

Aggasztónak találja Irán közel-keleti tevékenységét a német kancellár és az az izraeli kormányfő is – állapították meg a két politikus hétfői, berlini találkozója után.

2018. június 04. 19:59

Angela Merkel német kancellár és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő egyetértett abban, hogy aggodalomra ad okot Irán tevékenysége a Közel-Keleten, különös tekintettel Izrael biztonsága szempontjából. A két politikus egyebek között erről tárgyalt hétfőn Berlinben, és megállapodott arról, hogy október 4-től felújítják a korábban rendszeres német-izraeli kormánykonzultációkat.

„Egyetértünk abban, hogy Irán regionális befolyása aggasztó, főképpen ami Izrael biztonságát illeti” – mondta Merkel a találkozó utáni sajtótájékoztatón. „Németország minden lehetséges diplomáciai erőfeszítést megtesz, hogy ezen a területen érvényesítse a befolyását annak érdekében, hogy Iránt az Izraelhez közeli határterületen visszaszorítsa” - tette hozzá.

Netanjahu felszólította a német kancellárt arra, hogy kövesse az Egyesült Államok példáját, és folytasson keményebb politikát Iránnal szemben. Az izraeli kormányfő szerint Irán vezetői rákos daganatként tekintenek a zsidó államra, amelyet le kellene törölni a térképről. Teherán azért törekszik atomfegyver előállítására, hogy „ezt a népirtást megvalósíthassa”. „Iránnak ez arról szól, hogy újabb hatmillió zsidót meggyilkoljon”  fogalmazott Netanjahu. Merkel hozzátette: Németországot és Izraelt egyesíti a cél, hogy Irán soha ne tehessen szert nukleáris fegyverre. Nézeteltérés csak abban van, hogy ezt a célt milyen módon lehetne elérni.

Donald Trump amerikai elnök május elején bejelentette: országa kilép a 2015-ben az iráni atomprogram korlátozásáról kötött többhatalmi megállapodásból, és újra életbe lépteti a korábban felfüggesztett szankciókat az iszlám köztársasággal szemben. Az iráni atomalku betartását felügyelő Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szerint viszont Irán az amerikai kivonulás ellenére is eleget tesz vállalt kötelezettségeinek. Az atomalku többi aláírója, azaz Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína és Oroszország a jelek szerint egyelőre szeretnék megmenteni az egyezményt. 

(MTI)

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2018. június 05. 08:19
Minden országnak elsősorban önmagára kell számítania, nem pedig arra, hogy más kaparja ki számára a gesztenyét a parázsból. Végül is milyen alapon KELL az egész világnak Izraelt eltartania, amikor a világban eddig az összes véres "forradalmakat", világháborúkat a zsidók rendezték meg. Már szinte követelőznek. A jelen igen problematikus világhelyzetet is ők és zászlóshajójuk Izrael csinálta. Lehet, hogy ők a saját megítélésük szerint kiválasztott nép, de egy eszkimónak ezt hogyan magyarázzák meg. Mindenki söprögessen a saját háza előtt. Ha az USA nem pénzelné a kis Izraelt, amelyik veszettül fegyverkezik, mára már nem is létezne. Miért lehet nekik atomrakétájuk, abból is sok? San Marinó miért nem fegyverkezik?
tóth mária
2018. június 05. 07:14
Rettegjetek csak, van miért!
Világpanoráma
2018. június 04. 21:20
Tanulmány a Földművelésügyi Minisztériumban: Tíz év múlva a szakértők fokozatosan megszüntetnék a közvetlen kifizetéseket. https://vilagpanorama.hu/2018/06/04/a-szovetsegi-foldmuvelesugyi-miniszterium-tanacsadoi-az-unios-mezogazdasagi-finanszirozas-alapveto-valtozasat-surgetik/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!