A gazdasági büntetőintézkedések a Hezbollah pénzügyi támogatóját, illetve a mozgalom iráni képviselőjét sújtják.
További szankciókat léptetett életbe Washington csütörtökön a Hezbollah libanoni síita szélsőséges mozgalomhoz köthető személyek és vállalatok ellen a terroristákat vagy terrorizmust támogató személyeket célzó rendelet alapján – olvasható az amerikai pénzügyminisztérium honlapján.
A gazdasági büntetőintézkedések Mohamed Ibrahim Bazzit, az amerikai pénzügyminisztérium szerint a Hezbollah pénzügyi támogatóját, illetve Abdalláh Szafi al-Dínt, a mozgalom iráni képviselőjét sújtják. Szankciós listára került emellett öt vállalat, amelyeket Bazzinak tulajdonítja az amerikai pénzügyi tárca. A döntés értelmében – legalábbis nevük alapján – egy belgiumi energetikai konglomerátumot, egy gambiai olajvállalatot, két libanoni befektetési céget és egy libanoni kereskedelmi vállalatot sújtottak gazdasági büntetőintézkedésekkel.
Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter közölte: Bazzi érdekelt a drogkereskedelemben, és pénzmosási ügyleteken keresztül finanszírozza a terrorizmust. A honlapon olvasható közleményben megvádolták Iránt, a Hezbollah legnagyobb támogatóját, hogy Bazzi ügyeletein keresztül érintett törvényszegő cselekményekben, köztük drogkereskedelemben is.
Al-Dín a pénzügyminisztérium szerint – részben pénzügyi – közvetítői szerepet lát el Bejrút és Teherán között. Washington szerdán is szankciókkal sújtotta a Hezbollaht, akkor a szervezet legfelső vezetését. Büntetőintézkedésekkel sújtottak között van Haszan Naszrallah, a radikális szervezet vezetője és helyettese, Naim Kasszem is.
Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint a szankciós listára felkerült a Hezbollah további négy vezető tisztségviselője. „A Hezbollah Súra Tanácsa elleni intézkedésekkel országaink egységesen elutasították a hamis különbségtételt a Hezbollah úgynevezett politikai szárnya és a globális terrorista összeesküvés között” – hangsúlyozta Steven Mnuchin.
A május 6-án kilenc év után megrendezett libanoni parlamenti választás egyik abszolút nyertese a Hezbollah volt, amely a törvényhozási mandátumok több mint felét szerezte meg. Az Egyesült Államok terrorszervezetnek tekinti a jól felfegyverzett, Irán támogatását élvező Hezbollahot. Megfigyelők szerint azonban a Hezbollah elleni szankciókra annak fényében kerülhetett sor, hogy Donald Trump amerikai elnök egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat az iráni atomprogram korlátozásáról 2015-ben kötött többhatalmi megállapodásból. Ennek bejelentésekor Trump Iránt egyebek mellett a globális terrorizmus fő szponzorának nevezte.
(MTI)