Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
2017-ben több száz muszlimellenes incidens történt azt követően, hogy Donald Trump meghirdette elnöki rendeletét egyes muszlim országokból érkező bevándorlók beutazásának átmeneti megtiltásáról.
Az Amerikai-Iszlám Kapcsolatok Tanácsa (CAIR), a legnagyobb amerikai muszlim ernyőszervezet hétfőn nyilvánosságra hozott jelentése szeirnt tavaly jelentősen megnövekedett a muszlimok elleni diszkrimináció és agresszió.
A hétfőn sajtótájékoztatón bemutatott emberi jogi jelentés arról számol be, hogy 2017-ben több száz muszlimellenes incidens történt azt követően, hogy Donald Trump meghirdette – később a bíróság által alkotmányellenesnek minősített – elnöki rendeletét egyes muszlim országokból érkező bevándorlók beutazásának átmeneti megtiltásáról.
„Teljesen világos, hogy az amerikai muszlim közösség és más kisebbségek a jelenlegi amerikai kormányzat célkeresztjében vannak” – fogalmazott Nihad Awad, a CAIR országos igazgatója. Leszögezte: tavaly megszaporodtak a muszlimok gyűlöletéből eredő bűncselekmények. A szervezet adatai szerint 2017-ben az Egyesült Államokban az előző évihez képest 17 százalékkal emelkedett a muszlimok ellen elkövetett zaklatások és bűncselekmények aránya, a CAIR-nak 464 ilyen incidensről van tudomása. Ennek egyharmadát – a CAIR állítása szerint – a szövetségi kormány döntései nyomán követték el. Nihad Awad leszögezte: nemcsak az előítéletesség erősödött, hanem megszaporodott a kifejezetten erőszakos cselekmények aránya is. Awad felhívta a figyelmet arra is, hogy az atrocitások muszlim, vagy muszlim vallásúnak vélt fiatalokat és gyermekeket is sújtanak.
A sajtótájékoztatón Zainab Arain, a CAIR kutatásvezetője azt hangsúlyozta: a muszlimellenes gyűlöletkeltés és az ebből eredő incidensek vádiratot jelentenek a Trump-kormányzat és alkotmányellenes és megosztó politikája ellen. Az emberi jogi szervezet összegyűjtötte és dokumentálta a 2017-ben leggyakrabban tapasztalt előítéletes és gyűlöletkeltő cselekményeket, illetve ezek megszaporodását.
A nem erőszakos zaklatások 14 százalékkal emelkedtek, a határátlépésnél tapasztalt megalapozatlan sértegetés és előítéletes bánásmód 13 százalékkal volt gyakoribb, mint egy esztendővel korábban, 12 százalékkal emelkedett a gyűlölet-bűncselekmények aránya, beleértve a fizikai erőszakot, 10 százalékra duzzadtak azok az esetek, amikor a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) zaklatott muszlim vallású amerikaiakat. A CAIR jelentése szerint 9 százalékkal növekedett a muszlimok kárára elkövetett munkahelyi diszkriminációk száma is.
Hétfőn egyébként a CAIR közreműködésével, mintegy 800 meghívott részvételével Muszlim Napot tartanak a kaliforniai törvényhozásban, Sacramentóban.
(MTI)