Tízezrek tüntettek Zeman ellen Prágában

2018. március 14. 22:23

A szólás- és sajtószabadságért aggódnak a csehek, miután az államfő hazugsággal és félrevezetéssel vádolta meg a cseh köztévét, és egy jelentős médiacsoportot.

2018. március 14. 22:23

Több ezer ember tüntetett szerdán este Prágában a szólás- és sajtószabadságért, valamint Milos Zeman államfő és Andrej Babiš ügyvezető kormányfő ellen.

A rendőrség a tüntetők számát 15 ezerre becsülte, míg a rendezők mintegy 35-40 ezer emberről beszéltek.

A civil szervezetek által a Vencel-téren megtartott akció reagálás volt az államfő múlt héten elhangzott beiktatási beszédére, amelyben élesen bírálta a Zdenek Bakala multimilliárdos vállalkozó tulajdonában lévő Economia médiacsoportot és a közszolgálati Cseh Televíziót, amiért azok szerinte hazudnak és félretájékoztatják a közvéleményt. Az Economia és a Cseh Televízió visszautasította és alaptalannak minősítette az elnök bírálatát. 

A tüntetők Zeman- és Babiš-ellenes jelszavakat skandáltak, valamint követelték a sajtó- és szólásszabadság tiszteletben tartását.   

Csütörtökön délben a cseh egyetemek, főiskolák és számos középiskola tartanak félórás figyelmeztető sztrájkot. A diákok akciójukkal arra szeretnék felhívni a vezető politikusok figyelmét, hogy nem közömbös nekik az ország sorsa, és zavarja őket, ha a politikusok nem tartják tiszteletben az alkotmányt és annak értékeit. 

A Vencel-téri tüntetéssel egy időben Milos Zeman, a januárban újraválasztott és március 8-án hivatalába újra beiktatott köztársasági elnök a Hradzsinban nagyszabású koncertet rendezett, és fogadást adott legfőbb támogatói számára. Jirí Ovcácek elnöki szóvivő szerint az eseményre ezren kaptak meghívást. 

„A csata véget ért és mi győztünk” – jelentette ki Zeman a találkozó elején elmondott rövid beszédében. Leszögezte: nem egyedül győzött, hanem sok ezer támogatójának köszönhetően.

A cseh közszolgálati hírtelevízió (CT24) szerint a találkozó megkezdése után a rendőrség eltorlaszolta a Hradzsin külső kapuit, és megerősítette a jelenlétét az elnöki székhely körül. A hírtelevízió szerint a biztonsági intézkedéseket azzal összefüggésben hozhatták, hogy a tüntetők egy része állítólag később a Hradzsinhoz kíván vonulni. 

(Kép és szöveg: MTI)

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
néhai Ch.Pilot
2018. március 15. 23:02
Na, a szlovákok utána csehek csőcselékét is mozgósította Soros az ország destabilizálása, a V4-ek fellazítása érdekében. Várható volt. De Soros-terv persze nem létezik, igaz, ballib csőcselék? A magyarokat és a lengyeleket kívülről, a cseheket és a szlovákokat belülről támadja a Globális Világhatalom.
Pannon kapitány
2018. március 15. 19:37
Apu, kezdődik!
Balango
2018. március 15. 12:13
Félelmetes, mennyire ugyanaz a technika. Ezt az egész "civil" kérdést végig kellene gondolni. Aki politizálni akar, alapítson pártot. A modern háborúkban kivégezték azokat a civileket, akiknél fegyvert találtak, mert aki harcol, az tegye nyíltan (egyenruhában), ne álcázza magát civilnek. Itt is valami hasonlóról van szó. Az a szervezet, amelynek a fő tevékenysége a politizálás - tisztviselői, alkalmazottai ezt művelik és ezért kapnak pénzt -, az nem civil szervezet. Ha nem az, akkor viszont álcázottan működik. Valami olyasmi kellene, hogy a) civil szervezetek b) pártok c) és egy új kategória: pártnak nem minősülő politikai szervezetek. És a mostani civil szervezetek egy részét ebbe kellene átsorolni.
ThunderDan
2018. március 15. 11:00
Gondolom, most is fenntartják ballibjeink, hogy "nincs is Soros-terv", és hogy - a legfinomabb megfogalmazásban is - eltúlozza a kormány Soros (és a nevével fémjelzett érdekkör) erejét és szándékait... Nos?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!