Ötvenmillió ember adataival élhetett vissza a Facebook

2018. március 19. 07:36

Amerikai szenátorok Facebook-profilok magánfelhasználására kérnek magyarázatot.

2018. március 19. 07:36

Amerikai törvényhozók magyarázatra szólították fel vasárnap a Facebook közösségi portált több mint ötvenmillió profil adatainak magáncélú felhasználása ügyében. 

Két demokrata párti szenátor, a minnesotai Amy Klobuchar és a virginiai Mark Warner felszólította Mark Zuckerberget, a Facebook alapító-vezérigazgatóját, hogy a kongresszus előtt adjon választ kérdéseikre. Arra, miképpen történhetett meg, hogy a Donald Trump elnökválasztási kampányának dolgozó egyik cég ötvenmillió felhasználó profilját és adatait „szippantotta le” anélkül, hogy a közösségi oldal működtetői erről értesítették volna a felhasználókat. Klobuchar szenátor szerint a Facebook vezetőségének tudomása volt az adatok felhasználásáról „politikai reklámokra és a választói magatartás befolyásolására”. 

A Facebook azzal, hogy adataik felhasználásáról nem értesítette az érintetteket, megsértette számos szövetségi állam adatkezelési törvényeit. 

Az ügyet szombaton a The New York Times című lap és a londoni The Guardian című napilap egyidejűleg hozta nyilvánosságra. Azt írták: a Cambridge Analytica nevű, politikai adatkezeléssel és -szolgáltatással foglalkozó cég a Facebook adatait használta fel az amerikai választók politikai nézeteinek beazonosítására és ennek megfelelő befolyásolására reklámokkal, illetve speciális, személyre szabott politikai üzenetekkel. A Cambridge Analyticát Steve Bannon, Donald Trump volt tanácsadója és Robert Mercer milliárdos, a republikánusok egyik fő anyagi támogatója alapította. 

A Facebook vasárnap este bejelentette: a Cambridge Analyticát kitiltották a közösségi oldalról. 

A The New York Times szerint a cég úgynevezett pszichografikus modellezéssel segítette a Trump-kampányt, ámbátor – állapította meg a liberális lap – nem tudni, hogy ez a módszer mennyire volt hatékony. 

Vasárnap a Facebook igazgatója, Andrew Bosworth Twitter-bejegyzésben azt írta: „egyértelmű, hogy nem volt szó adatlopásról. A rendszert nem érték támadások, jelszavakat vagy információkat nem loptak el és nem hackeltek meg”. 

Az adatokat a Cambridge Analytica 2014-ben kezdte gyűjteni egy külső szakember segítségével. Kisebb összegeket ajánlottak fel a felhasználóknak, ha kitöltöttek magukról vagy a barátaikról egy kvízjátékot és ehhez letöltöttek egy applikációt. Ezt a módszert a Cambridge Egyetemen dolgozták ki tudósok, akik azt állították, hogy így sokkal több információt gyűjthetnek valakiről, mint amennyit akár a szülei vagy közeli barátai tudhatnak róla.

(MTI)

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vakfolt
2018. március 20. 15:00
Szépen kinyírták az iwiwet és idebaszták nekünk a fagpukkot. A módszer teljesen illik a sorba, bezárt cukorgyárak és vehetjük a drága import cukrot. Megvan minden, telefonszám, cím, gps adatok, ismerettségi kör, pártállás. Azelőtt az avh véresre verte az embereket, hogy megtudjon ilyesmit. Most meg önként kiteszed magadról, sőt, hozzáfotózod a faszodat is.
Akitlosz
2018. március 19. 17:29
Hát nem éppen erre való a fészbukk? "Közösséget szerveznek."
Mich
2018. március 19. 16:06
Ez minden "felhasználót" érinthet - de ezeket a "demokratákat" csak Clintonné (számukra felfoghatatlan és elfogadhatatlan) veresége érdekli...
luzitanxaver
2018. március 19. 10:24
Tényleg nem értem ezt az álszent műfelháborodást. A fész egy state of the art kémgép, az összes ilyen ügy a "nem bug, hanem feature" kategóriába esik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!