Kínai hajók segítettek Észak-Koreának az ENSZ szankciók kijátszásában

2018. január 19. 07:16

Hírszerzési források szerint legalább hat kínai hajó segített Észak-Koreának az ENSZ szankciók kijátszásában.

2018. január 19. 07:16

A tekintélyes üzleti-politikai napilap The Wall Street Journal, amely hozzáfért hivatalos dokumentumokhoz és vállalati feljegyzésekhez, a hajózási-szállítmányozási adatbázisok megvizsgálása után jutott arra a megállapításra, hogy legalább hat kínai hajó segített Phenjannak. Ezek a hajók Hongkongban bejegyzett kínai vállalatok tulajdonában voltak, részvényeseik kínai állampolgárok, akik anyaországi címeket adtak meg – írta a lap.

A WSJ hangsúlyozza, hogy műholdas fotók és amerikai tisztségviselők által gyűjtött, különféle hírszerzési információk részletes bizonyítékokat szolgáltatnak a szankciók kínai megsértésére. A teherhajókat név szerint beazonosították és mozgásukat is nyomon követték. Így rögzítették azt is, hogy vagy észak-koreai kikötőkben vetettek horgonyt és szállítottak onnan árut Oroszországba és Vietnamba, vagy a nyílt tengeren rakták át szállítmányukat az egy másik hajóra. A lap hírszerzési forrásokra hivatkozva tudósít arról is, hogy a kínai hajók manőverek egész sorát hajtották végre, hogy ezzel próbálják leplezni az ENSZ-szankciók kijátszását.      

Az Egyesült Államok az információkat továbbította az ENSZ szankciókkal foglalkozó bizottságához és decemberben formálisan is felkérte a testületet, hogy nyilvánítsa ki: a szóban forgó teherhajók megsértették a világszervezet büntetőintézkedéseit. Kína ellenezte a kérést, viszont azt lehetővé tette, hogy négy másik teherszállító hajót – amelynek nem volt köze a titkos szállításokhoz – feketelistára tegyenek. A Kína által megjelölt hajókat aztán az ENSZ valóban a tilalmi jegyzékre tette, de az amerikai hírszerzés által beazonosított hat hajó nem volt közöttük.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) még augusztusban hozott határozatot az észak-koreai szén, vasérc, ólom és haláru exportjának tilalmára, megfosztva ezzel Phenjant becslések szerint évi egymilliárd dollár értékű keményvaluta-bevételétől.

(MTI)

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tatulus
2018. január 19. 11:38
Amúgy ez a gazdasági szankció nevű baromság arra jó, hogy a lakosságot hülyítsék vele. Ugyan meddig működhetne a Boko Haram, vagy az IÁ, vagy bármelyik terrorista banda, ha a fegyver és lőszer utánpótlást tisztességesen elzárnák? Nyilván pénzről van szó, a fegyver és lőszergyártók kiapadhatatlan pénzigényéről, meg arról, hogy a hadiipar termékeit el is kell adni, különben a munkásai mehetnek zabot hegyezni, a következő választáson meg kire is fognak szavazni? Kiknek az érdeke a tilalmak betartása? Hát, úgy tűnik - a szenvedőkön kívül - senkinek!
mokány
2018. január 19. 11:12
Az ENSz-nek addig sem volt túl nagy becsülete, amíg utólagos áldását nem adta Iraq lerohanásának. (Alázatos Egyházi Atya VS. Gyalázatos Fegyházi Gatya)
Csigorin
2018. január 19. 11:09
Na vajon miert? Mert Kina nem akarja hogy polgarhaboruba omoljon egy szomszedos atomhatalom amiert Samu bacsinak faszmeregetni tamadt kedve.
Kala pál
2018. január 19. 09:12
Megy a szankcionált országba fegyver, lőszer, olaj de a legveszélyesebbet megállították: a szabolcsi almát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!