Távozásra szólította fel Horst Seehofer bajor kormányfőt, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnökét pártja ifjúsági szervezete. A politikus vasárnapi nyilatkozatában kártékonynak nevezte a követelést és hangsúlyozta, hogy a folytonos bírálatok nem befolyásolják a következő szövetségi kormány megalakításáért Berlinben folytatott küzdelmében.
Horst Seehofer a Bild am Sonntag című lapnak azt mondta, továbbra is „oroszlánként” küzd azért, hogy a CSU részvételével stabil kormány alakuljon Berlinben. Az Angela Merkel kancellár vezette testvérpárttal, a Kereszténydemokrata Unióval (CDU) közösen folytatott tárgyalások a liberálisokkal (FDP) és a Zöldekkel a lehető legnehezebb politikai munkát jelentik, és igen kártékony, hogy ezt „szakadatlan golyózáporban” kell végeznie, holott a CSU elnöksége egyhangúlag döntött arról, hogy személyi kérdéseket a berlini koalíciós egyeztetések után vesznek napirendre – mondta. Hangsúlyozta, hogy a bírálatok leperegnek róla, és majd csak azután válaszol rájuk, hogy befejezték a pártok színei (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) alapján Jamaica-koalíciónak nevezett együttműködés lehetőségéről kezdett egyeztetéseket.
Előzőleg, szombaton a CDU/CSU pártszövetség közös ifjúsági szervezetének (Junge Union) CSU-s tagszervezete erlangeni gyűlésén nagy többséggel elfogadott egy határozatot, amely szerint a CSU vezetésében személyi változásra, „hiteles újrakezdésre” van szükség ahhoz, hogy a párt megőrizze abszolút többségét a 2018-as tartományi parlamenti (Landtag-) választáson. Az ifjúsági szervezet az első befolyásos csoportosulás a CSU-ban, amely nyíltan szembefordult Horst Seehoferrel. A Bild am Sonntag szerint a támadás mögött az első számú „trónkövetelő”, Markus Söder pénzügyminiszter áll, aki ugyan eddig nem követelte nyilvánosan Seehofer távozását, de gyakran bírálja és a pártját fogja mindenkinek, aki szembefordul vele. Így például az ifjúsági szervezet gyűlésének margóján szombaton tett nyilatkozatában kiemelte, hogy a CSU megkerülhetetlen szervezetéről van szó, amely bizonyította „gerincességét”.