Megszólalt Zelenszkij jobbkeze: Ukrajna hallani sem akar a békéről, meg amúgy se elég erősek épp
Kijev szerint hiányzik az erő, és a nyugati támogatás a béketárgyalásokhoz.
Történelmi zarándokutat szervezett az egykori Szovjetunió területére a Pécs-Baranyai Németek Nemzetiségi Köre, hogy megemlékezzenek az oda elhurcolt és onnan soha vissza nem tért honfitársainkról. Hiába voltak a diktatúra hallgatást parancsoló évtizedei, számon tartjuk az elhunytakat.
A Pécs-Baranyai Németek Nemzetiségi Köre 2017 júliusában történelmi zarándokutat szervezett az egykori Szovjetunió területére, hogy megemlékezzen az oda elhurcolt és onnan soha vissza nem tért honfitársainkról. Ezeket a temetőket, emlékhelyeket magyar részről szinte soha senki nem kereste még fel.
Kivétel persze akad: a GULAG egyik legnagyobb egységének számító, Karaganda központú KARLAG egykori központjánál más nemzetek emlékművei mellett a magyar sírkő is ott áll. Az ALZSIR lágerben viszont – ahova egyébként elsősorban a Nagy Terror idején kivégzett saját elvtársak asszonyait hurcolták – eddig nem állt magyar emlékkő, ezt az emlékúton résztvevő csoport szervezője, Mattkovics-Kretz Eleonóra és Baranyi András nagykövet avatták fel.
A kései főhajtás fontos gesztus: jelzi, hogy nem felejtkezünk el egymásról, és hogy hiába voltak a diktatúra hallgatást parancsoló évtizedei, számon tartjuk az elhunytakat.
Az út során elsősorban Örményország és Kazahsztán egyes láger-temetőit kerestük fel. Az utat nemcsak a magyar diplomáciai testület tagjai segítették, de a kazah Bolasak Egyetem két professzor-asszonya is. Külön hálával tartozunk a Koreai Köztársaság kazahsztáni nagykövetének, aki részt vett a magyar emlékkő avatásán. Kazahsztánban egyébként ma is százezren felül élnek az egykor Távol-Keletről elhurcolt koreaiak leszármazottai.
A koreaiak mellett a deportált volgai németek, 1939 után lengyelek, baltiak, majd 1944-től kezdve magyarok népesítették be a Közép-Ázsiai sztyeppéken létesített lágereket, kényszerlakóhelyeket. Ne felejtsük az elhurcoltakat!
(A fényképek Szári Norbert, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága munkatársának felvételei)