Madridi hisztéria

2017. szeptember 24. 11:26

A népszavazás útján kinyilvánított önrendelkezés mégiscsak erősebb legitimációs alap, mint egy nagygyűlés.

2017. szeptember 24. 11:26
Balog Levente

„A bukaresti sajtóban egy román publicista épp a napokban írt arról egy, a logikával meglehetősen hadilábon álló »elemzést«, hogy a szintén függetlenségi népszavazásra készülő iraki kurdoknak jogukban áll az elszakadás, a katalánoknak azonban nem, annak ellenére, hogy ugyanolyan helyzetben vannak: saját állam nélküli nemzetekről van szó, amelyek szeretnének végre megszabadulni az idegen uralomtól. Pedig éppen román részről igencsak visszás ez a hozzáállás. Hiszen épp azt az önrendelkezési jogot tagadja, amelyre annak apropóján szoktak hivatkozni, hogy 1918-ban az erdélyi románok egy csoportja kimondta: azt szeretné, ha Erdély elszakadna Magyarországtól, és Romániához csatlakozna.

Márpedig a véleménynyilvánítás legdemokratikusabb formája, a népszavazás útján kinyilvánított önrendelkezés mégiscsak erősebb legitimációs alap, mint egy nagygyűlés és az abban az illető régióban élő többi nemzet megkérdezése nélkül kinyilvánított elszakadási szándék. Az 1918-as nagygyűlés centenáriumának küszöbén nem ártana ezen elgondolkodniuk a spanyol állam egysége bősz román védelmezőinek sem.

De vissza Madridhoz: nem nehéz megjósolni, hogy a diktatórikus fellépés, a katalán kormány tagjainak és több száz katalán polgármesternek a hatósági zaklatása a lehető legkontraproduktívabb lesz. Az ugyanis minden bizonnyal még azon katalánokban is fölkelti a spanyol központi kormánnyal szembeni ellenszenvet, akik amúgy nem függetlenségpártiak.”

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dr Angyalföldy
2017. szeptember 25. 13:53
A románok hihetetlen pofátlanságára jellemző ez a hozzáállásuk. Egy gyűléssel úgymond jogalapot szereztek 103 ezer négyzetkilométer és több millió magyar elszakítására egy ezer évig fennált régi királyságból - a nyugatieurópai diplomáciai hagyományok lábbal tiprása volt ez, lásd a mostani foggal-körömmel ragaszkodást a status quo-hoz, hekatombák árán is - de mások önrendelkezésétől neurotikusan irtóznak, mint ördög a tömjénfüsttől.
smarton
2017. szeptember 24. 13:16
A románok bezzeg azt is szeretnék, ha Moldova szakadna beléjük... Undorító népség, az volt és maradt.
krakken96
2017. szeptember 24. 11:57
miért jelenik meg 2.szor ez a cikk?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!