Viking kori leletek megsemmisítését rendelték el a stockholmi Länsmuseum kurátorai. Az újonnan talált régészeti leletek elpusztítását azzal indokolta a múzeum, hogy megfelelő kezelésük túl sokba kerülne – állítja a Svenska Dagbladet svéd hírportál.
„Amit tesztek, az a történelmünk elpazarlása” – írja Johan Runer, svéd régész. Tudomása szerint a leletek között régi érmék, amulettek, fegyverek és ékszerek is vannak, csupa olyan tárgy, amit eddig megbecsültek. Runer már tavaly felszólalt az ügy kapcsán, mikor a Popular Archeology egyik számában (2016/4) arról írt, hogy a régészek fókusza megváltozott, és mára a gyorsaság és a költséghatékonyság került a kincsek felkutatásának középpontjába.
Az oldal szerint gyakran előfordul, főképpen kisebb ásatások esetén, hogy felsőbb szintekről utasítják a kutatókat minél kevesebb felfedezés dokumentálására. Ennek oka leginkább az lehet, hogy a felfedezett tárgyak ápolása, tárolása, megfelelő kezelése igen költséges lehet. Különösen igaz ez azokra a fém és vas leletekre, amik akár évezredeken át a föld alatt hevertek. Ennek következtében ha tizenkét fém tárgyat találnak egy felfedezésen, szükségszerű abból tízet eldobni. Az ásatásokon dolgozóknak rögtön dönteniük kell afelől, hogy az adott tárgyat megmentsék vagy megsemmisítsék – állítja az oldal.
A megfelelő kezelés költségessége mellett a megsemmisítés mellett szól az is, hogy a régészek nem szeretnék az ásatások eredményeit másnak adni. Abban az esetben, ha így tennének, piacot teremtenének illetéktelenek számára, hogy azok fémdetektorokkal kutassák fel a múlt darabjait. Egy virágzó feketepiac elkerüléséért pedig így megteszik azt is, hogy maguk semmisítik meg a tárgyakat – írja a portál.