Folyik a török népszavazás az elnöki teljhatalomról

2017. április 16. 11:59

Recep Tayyip Erdoğan nem elégedett az elnöki jogköreivel, kell neki többek között a teljes költségvetés, a parlament feloszlatásának és a rendkívüli állapot kihirdetésének joga is. Törökországban ezért folyik éppen a népszavazás, amelyen, ha az igenek győznek Erdoğan 2029-ig maradhat az ország közel mindenható ura. Márpedig az előrejelzések az igenek szűk győzelmét vetítik előre.

2017. április 16. 11:59

A parlamentáris rendszert totális elnöki rendszerré alakítaná át Recep Tayyip Erdoğan vasárnapi népszavazása, amely lehetővé tenné, hogy a jelenlegi török elnök akár 2029-ig hatalomban maradhasson. Az előrejelzések szerint szűken, de az igenek győzhetnek.

Az igenek győzelme mélyreható alkotmányos változásokat hozhatna. Az elnök jogkörei kiterjednének a miniszterek és a vezető bírók kinevezésére, a rendeleti kormányzásra és a parlament feloszlatására, valamint a költségvetés is a kezébe kerülne. Az új rendszerben a miniszterelnök nem kapna szerepet, a hatalom így az elnök kezében összpontosulna, miközben az állami bürokráciát is ő irányítaná.

Erdoğan azzal indokolta a változtatások szükségességét, hogy kilenc hónapja történt ellene egy puccskísérlet, ez pedig biztonsági kihívásokra mutat rá, ezenfelül az új rendszerrel megelőzhetőek lennének a törékeny koalíciós kormányzások a jövőben.

Állítása szerint a változtatások nem lennének példa nélküliek, hiszen Franciaország és az Egyesült Államok is hasonló kormányformával működnek, ez Törökországba is „stabilitást és bizalmat hozna, amelyre az országnak szüksége van a fejlődéshez és a növekedéshez”.

Az új alkotmány tervezete a következő elemeket tartalmazza a BBC elemzése szerint.

  • a következő elnöki és parlamenti választások csak 2019 végén lesznek
  • az elnök 5 éves mandátumot kap legfeljebb két ciklusra
  • az elnök közvetlenül nevezheti ki a vezető köztisztviselőket, beleértve a minisztereket is
  • az elnök kinevezhet maga alá akármennyi alelnököt
  • a miniszterelnöki szerep teljesen elveszíti a jelentőségét
  • az elnök beavatkozhat az igazságszolgáltatás működésébe
  • az elnök dönthet a rendkívüli helyzet bevezetéséről

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bróker Karcsi
2017. április 16. 22:55
A csúti is ilyen akar lenni.
Gregorius
2017. április 16. 20:37
Erdogan valamilyen módon Kemal Atatürk hatalmára és megbecsültségére tör. Musztafa Kemal viszont tehetséges hadvezér volt, aki legalábbis részben, de megvédte a török területeket az igazságtalan békeszerződés diktátumaitól. Utána felismerte azt, hogy az elmaradott, korrupt államot teljesen át kell alakítania ahhoz, hogy életképes legyen, és ezt "tűzzel-vassal" meg is valósította, beleértve a lakosságra vonatkozó szigorú előírásokat is. Hozzá viszonyítva Erdogan csak egy árnyék, hiszen ma teljesen más a történelmi helyzet.
Akitlosz
2017. április 16. 19:48
"Az új rendszerben a miniszterelnök nem kapna szerepet," Mint nálunk a megyei közgyűlések. Vannak de minek, hatalom és feladat nélkül.
Akitlosz
2017. április 16. 19:47
"Folyik a török népszavazás az elnöki teljhatalomról" Nálunk nemhogy az elnök jogköreiről nincsen népszavazás, de még magát az elnököt is tilos választani. Egyértelmű pedig, hogy elnöki jogkör kell, hogy legyen bizonyos feltételek esetén a parlament feloszlatásának a joga. Nem szerencsés, ha az elnök a parlamentnek és a kormánynak ennyire alá van rendelve. A magyar parlament is vétójogot adott a polgármestereknek Tarlós követelésére. Mitől is lehetnek polgármesterek nagyobb hatalmú, több joggal rendelkező politikusok, mint az államfő? Hát ez azért eléggé visszás helyzet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!