Feltárták az Erdélyi Fejedelemség követségét Isztambulban
Ma tartják a magyar–török kulturális évad zárógáláját Ankarában, ahol Orbán Viktor és Sulyok Tamás közösen képviseli Magyarországot.
Recep Tayyip Erdoğan nem elégedett az elnöki jogköreivel, kell neki többek között a teljes költségvetés, a parlament feloszlatásának és a rendkívüli állapot kihirdetésének joga is. Törökországban ezért folyik éppen a népszavazás, amelyen, ha az igenek győznek Erdoğan 2029-ig maradhat az ország közel mindenható ura. Márpedig az előrejelzések az igenek szűk győzelmét vetítik előre.
A parlamentáris rendszert totális elnöki rendszerré alakítaná át Recep Tayyip Erdoğan vasárnapi népszavazása, amely lehetővé tenné, hogy a jelenlegi török elnök akár 2029-ig hatalomban maradhasson. Az előrejelzések szerint szűken, de az igenek győzhetnek.
Az igenek győzelme mélyreható alkotmányos változásokat hozhatna. Az elnök jogkörei kiterjednének a miniszterek és a vezető bírók kinevezésére, a rendeleti kormányzásra és a parlament feloszlatására, valamint a költségvetés is a kezébe kerülne. Az új rendszerben a miniszterelnök nem kapna szerepet, a hatalom így az elnök kezében összpontosulna, miközben az állami bürokráciát is ő irányítaná.
Erdoğan azzal indokolta a változtatások szükségességét, hogy kilenc hónapja történt ellene egy puccskísérlet, ez pedig biztonsági kihívásokra mutat rá, ezenfelül az új rendszerrel megelőzhetőek lennének a törékeny koalíciós kormányzások a jövőben.
Állítása szerint a változtatások nem lennének példa nélküliek, hiszen Franciaország és az Egyesült Államok is hasonló kormányformával működnek, ez Törökországba is „stabilitást és bizalmat hozna, amelyre az országnak szüksége van a fejlődéshez és a növekedéshez”.
Az új alkotmány tervezete a következő elemeket tartalmazza a BBC elemzése szerint.
- a következő elnöki és parlamenti választások csak 2019 végén lesznek
- az elnök 5 éves mandátumot kap legfeljebb két ciklusra
- az elnök közvetlenül nevezheti ki a vezető köztisztviselőket, beleértve a minisztereket is
- az elnök kinevezhet maga alá akármennyi alelnököt
- a miniszterelnöki szerep teljesen elveszíti a jelentőségét
- az elnök beavatkozhat az igazságszolgáltatás működésébe
- az elnök dönthet a rendkívüli helyzet bevezetéséről