Nem is titkolják az amerikaiak: Trump számára Orbán fontosabb politikus, mint Putyin
A Forbes egyszerű példával illusztrálta a helyzetet.
Washington nem azon akarja törni többé a fejét, hogy hogyan lehetne eltávolítani pozíciójából Aszadot, Észak-Korea rakéta-kísérleteit azonban nem hagyná annyiban, Kínától vár lépéseket.
Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete csütörtökön amerikai újságírókat fogadva beszélt Washington Észak-Koreával és Kínával kapcsolatos politikájáról, Szíriára vonatkozó elképzeléseiről és röviden kitért a palesztin-izraeli konfliktusra is.
A nagykövetnő úgy fogalmazott: „Washington elunta a macska-egér játékot” Észak-Koreával, amikor is Phenjan ballisztikusrakéta-kísérleteket hajt végre és más, az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait is megsértő akciókkal provokálja a nemzetközi közösséget. Haley szerint az Egyesült Államok nem tudja megváltoztatni Észak-Korea felfogását, „Kína viszont igen”.
Nikki Haley elmondta, hogy Donald Trump elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök jövő heti floridai tárgyalásain éppen Észak-Korea lesz az egyik fontos téma, és Washington azt szeretné, ha Peking bizonyságát adná, hogy valóban lépéseket tesz az észak-koreai nukleáris és rakétakísérletek leállítására. „Tudom, hogy Kína is le akarja állítani az észak-koreai rakétakísérleteket” – jelentette ki a nagykövet. Hozzátette, hogy ezt az óhaját azonban Kínának tettekkel is bizonyítania kell.
Nem ülnek többé őlbe tett kézzel
Az ENSZ-nagykövet kifejtette, hogy a világszervezetben már a kínai és az orosz nagykövetekkel is közölte: „bizonyos megoldásokra ők is megadhatják a választ, de az Egyesült Államok végre tetteket akar látni”. Figyelmeztetett ugyanakkor arra is, hogy ha Észak-Korea újabb rakétakísérletet hajt végre, vagy olyan interkontinentális ballisztikus rakétát indít, amely elérheti az Egyesült Államokat, akkor a Trump-kormányzat nem ül ölbe tett kézzel annyit mondva csak: „hát, megint végrehajtottak egy kísérletet”.
Az észak-koreai probléma megoldását az amerikai adminisztráció számára elsődleges fontosságú kérdésnek nevezte s leszögezte, hogy Washington elvárja Kína és Oroszország lépéseit is. Donald Trump elnök egyébként egy csütörtök esti Twitter-bejegyzésében azt prognosztizálta, hogy tárgyalásai a kínai elnökkel nehéznek ígérkeznek.
Nikki Haley ENSZ-nagykövet kitért a palesztin-izraeli konfliktusra is, és azt mondta, hogy „az amerikai népre nézve sértő volt” az ENSZ Biztonsági Tanácsának decemberi határozata, amelyet az akkori amerikai nagykövet tartózkodásával fogadtak el, s amely elítélte a zsidó telepek létesítését a megszállt palesztin területeken. Leszögezte, hogy a határozat visszavonását nem kezdeményezik.
Közölte: a Trump-kormányzat több más lépést tett, hogy kiegyensúlyozza a megítélése szerint Izrael-ellenes elfogultságot. Példaként említette, elérték, hogy António Guterres ENSZ-főtitkár levetette az ENSZ honlapjáról azt a bizottsági jelentést, amely arról értekezett: Izrael "apartheid rezsimet" hoz létre.
Változtattak a prioritásokon
Haley panaszkodott a genfi székhelyű Emberi Jogi Bizottságra is, amely szerinte szintén elfogult Izraellel szemben, s közölte, hogy nemsokára Genfbe utazik. Nikki Haley ebben a részben szögezte le, hogy az Egyesült Államoknak immár nem elsődleges célja Aszad szíriai elnök elmozdítása.
A nagykövet kifejtette, hogy a szíriai helyzet ismeretében muszáj változtatni a prioritásokon. „Washington prioritása többé nem az, hogy itt ücsörögjünk és Aszad elmozdításán törjük a fejünket”. Hozzátette: az új amerikai kormányzat azon dolgozik, hogy hogyan tudná a dolgokat elvégezni és kire van szüksége ahhoz, hogy valóban változást érjen el Szíria népe számára.
Hangsúlyozta egyúttal, hogy „nem szükségszerűen oly módon kell Aszad elnökre összpontosítani a figyelmet, ahogyan azt az előző amerikai kormányzat tette”. Mint fogalmazott:
„Azt gondoljuk, hogy Aszad akadálya a megoldásnak? Igen. S azt gondoljuk, hogy ehhez el kell mozdítanunk őt? Nem”.
Leszögezte, hogy Aszad elnök jövőjéről a szíreknek kell dönteniük, és Washington immár mindenképpen politikai megoldást szeretne a konfliktus lezárásához. Ennek érdekében pedig kész együttműködni Törökországgal is.
(MTI)