A bosnyákok 19 százaléka még mindig jugoszlávnak érzi magát

2017. március 06. 11:07

A horvátok kevesebb mint 3 százaléka érzi magát még mindig jugoszlávnak, Szerbiában ez az adat 31 százalék – derül ki a kutatásból, amely azt vizsgálta: hogyan változott az egykori jugoszláv államok helyzete a felbomlás óta. A horvátoknak azért van ellenérzésük a Jugoszlávia megnevezéssel kapcsolatban, mert az a kommunista elnyomást idézi fel bennük.

2017. március 06. 11:07
A horvátok kevesebb mint három százaléka érzi magát még mindig jugoszlávnak – többek között ez derül ki a a kutatásból, amely arra kereste a választ: hogyan változott az egykori jugoszláv államok helyzete a felbomlás óta – írja egy horvát lap, a Jutarnji Vijesti.
 
A norvég finanszírozású projekt azt vizsgálta: milyen a viszonyuk a délkelet-európai államoknak a volt Jugoszláviához, illetve hogyan alakult a sorsuk a függetlenségük óta. A tanulmányban 10 500 megkérdezett nyilatkozott a Jugoszláviához fűződő érzéseiről, valamint vallási beállítottságáról, a nemzeti szimbólumokról és a történelemre irányuló kérdésekről.
 
A tanulmányból kiderül például, hogy a horvátok több mint kilencven százaléka büszke nemzetiségére, négy százalékuknak nem tetszik a zászló és három százalékuk nem szereti a nemzeti himnuszt.
 
A Jugoszlávia megnevezés a kommunista elnyomásra emlékezteti őket
 
Lényegesebb adat azonban, hogy a horvátok kevesebb mint 3 százaléka érzi magát még mindig jugoszlávnak – noha egykoron 30 százalék vallotta magát annak. Szerbiában ez az adat még mindig 31 százalék. Boszniában 19, Montenegróban 28, Macedóniában 14 százalék érzi magát még mindig jugoszlávnak – mondja a Jutarnji Vijesti.
 
A horvát állampolgárok körében a Jugoszlávia megnevezés még mindig negatív töltetű, összefonódik a kommunista eszmékkel, valamint a nép elnyomásának emlékével – derül ki a felmérésekből.
 
A projekt vezetője, Vjerana Pavlaković elégedett az eredménnyel, szerinte a horvátok sikeresen ledöntötték a történelmi és kulturális falakat, ami még Jugoszláviával összekötötte őket. „Az ország felépült, de jó lenne ha a gazdaság és az oktatás fejlesztése kerülne fókuszba, nem pedig az ország szimbólumainak esetleges lecserélése” – nyilatkozta.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Domnu Inginer
2017. március 07. 11:24
De hát ezek bolondok, elmegyógyintézetbe kell zárni az összes még élő jugoszlávot.
Öreg
2017. március 06. 16:46
Az a 3 százalék érzi ,agát jugoszlávnak, aki nem szereti a himnuszt és a zászlót. Minden országban van 3 % idegen szívű! Bár nálunk is csak ennyi lenne!
kjkj945
2017. március 06. 15:32
a 3% nem az ejuba, hanem nagyszerbiába akar tartozni.
di maggio
2017. március 06. 15:10
A norvégoknak mire van pénzük! Velem s végezzenek egy kutatást.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!