Mélyütés Európa gazdaságának a német és francia válság
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
A szociáldemokrata Martin Schulz az európai szolidaritás leghangosabb megbontójának nevezte Orbán Viktort első kancellárjelölti beszédében és kilátásba helyezte a menekültkérdés összekötését a fejlesztési pénzek ügyével. A német SPD jelöltje egyúttal odaszúrt a CSU-nak is. Szerinte ugyanis a bajor kereszténydemokraták nyíltan megsértik a német nemzeti érdekeket, amikor udvarolnak és tapsolnak Orbánnak.
A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) a szabályokat betartó és keményen dolgozó emberekért, a társadalmi igazságosságért és a megosztottság legyőzéséért küzd a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson, és győzelemre készül – jelentette ki Martin Schulz vasárnap Berlinben, az SPD kancellárjelöltjeként mondott első beszédében.
Az Európai Parlament volt elnökét pártjának választmánya vasárnap egyhangú döntéssel tette meg kancellárjelöltnek és javasolta pártelnöknek. A párt élére márciusban, rendkívüli kongresszuson választják meg.
A több mint 150 éve működő párt országos választói támogatottsága történelmi mélységben, 20-23 százalék körül van, Martin Schulz szerint azonban győztesként kerül majd ki a szeptember 24-i Bundestag-választásból. „Azzal a szándékkal indulok el, hogy Németország kancellárja legyek” - mondta.
Keményen dolgozó emberekre építene Schulz
Az SPD „izgalmassá” teszi a választási kampányt, és a kancellárjelöltjének szavai szerint állandóan torzsalkodó jobbközép pártszövetséggel, a közös kormányfőjelölttel még nem is rendelkező CDU/CSU-val szemben egységesen, összetartóan lép fel. Politikáját azokra az eredményekre alapozza, amelyet a CDU/CSU koalíciós társaként, a jelenlegi kormánykoalíció egyetlen megbízhatóan dolgozó tagjaként elért.
A középpontba a szabálykövető, keményen dolgozó embereket helyezi, és legfőbb törekvése a társadalmi igazságosság és az esélyegyenlőség erősítése. Nem igazság, hogy még millió eurós nagyságrendű bónuszt is kap egy nagyvállalat vezetője, ha válságba taszítja a vállalkozást, miközben egy bolti eladót a legkisebb hibáért elbocsátanak, és nem igazság, hogy multinacionális óriásvállalatok kevesebbet adóznak Németországban, mint a sarki pékség, a gazdagok pedig adóparadicsomokba menekítik a vagyonukat - húzta alá Martin Schulz, harcot hirdetve az adókerülés ellen és az „adózási igazságosság” megteremtéséért
Európai bevándorlási törvényt!
Kiemelte, hogy „humánus” menekültpolitikára van szükség, amely a menekülés okainak felszámolására törekszik. Ezért a német és az európai külpolitika feladata a szíriai békefolyamat előmozdítása, valamint a küzdelem a szegénység és az instabilitás ellen Afrikában.
Ugyanakkor „Európának is teljesítenie kell”, a szolidaritás és a tehermegosztás elvét a külső határok védelmében és a menekültek „méltányos” elosztásában is érvényesíteni kell, mert ez az uniós tagországok együttműködésének alapja - tette hozzá, aláhúzva, hogy meg kell alkotni egy „európai bevándorlási törvényt”.
Összekötné Schulz a fejlesztési pénzeket a menekültkérdéssel
Ezzel kapcsolatban az európai szolidaritás megbontása leghangosabb képviselőjének nevezte Orbán Viktor magyar kormányfőt. Kijelentette: a német érdekek „nyílt megsértése”, hogy a bajor CSU „udvarol és tapsol” Orbán Viktornak, aki „minden szolidaritást elutasít Németországgal a menekültpolitikában”.
Hozzátette, hogy Németország szolidáris a segítségre szoruló uniós társállamokkal, de ha „egyes tagországok” úgy értelmezik a szolidaritást, hogy az agrártámogatásokra és a strukturális alapokból származó pénzekre azt kell mondani, hogy „igen, kérem”, a menekültekkel való szolidaritásra pedig azt, hogy „nem, köszönöm”, akkor „a következő német kormánynak össze kell kötni a menekültpolitika ügyét a következő uniós költségvetés tervezésével”.
Az SPD védőbástya a dühöngő nacionalizmussal szemben
Kiemelte, hogy az Iszlám Állam terrorszervezet győzelmét jelentené, ha elterjedne a bizalmatlanság a menedékkérőkkel, menekültekkel szemben. A háborús menekülteknek joguk van a védelemhez, de aki vét a törvények ellen, a német jogállam teljes szigorával kerül szembe. Az SPD a „zéró tolerancia” politikáját követi a bűnözőkkel és a terroristákkal szemben - húzta alá a kancellárjelölt.
A tavaszi franciaországi és hollandiai változásokkal kapcsolatban elmondta, Németország megtapasztalta, hova vezet a nacionalizmus, ezért az SPD megvédi a demokráciát és „védőbástyát” alkot az ismét „dühöngő nacionalizmussal” szemben. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a CDU/CSU-tól jobbra álló, Bundestagon kívüli Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt szerinte nem alternatíva, hanem „szégyen Németországnak”. Mint mondta, egészen más országot akar, aki a szabad sajtót támadja és hazug sajtónak nevezi.
Kiemelte, hogy az SPD tiszta, a kölcsönös tiszteleten alapuló, méltatlan támadásoktól mentes választási kampányt akar, és felszólítja a többi pártot, hogy fogadjanak el egy megállapodást a méltányos, fair kampány szabályairól, köztük arról, hogy tilos az álhírek terjesztése és a véleményformálás manipulációja a közösségi médiában algoritmusok által vezérelt, automatizált eljárások révén.
Trump és az „elviselhetetlen tabutörés”
Martin Schulz a többi között a német-amerikai kapcsolatokról is beszélt. Kiemelte, hogy a transzatlanti kapcsolatoknak továbbra is központi jelentősége van Németország és az EU életében, de nyíltan ki kell mondani, hogy „elviselhetetlen tabutörést” követ el egy amerikai elnök, ha „hangosan gondolkodik emberek megkínzásáról”, vagy fogyatékkal élő embereket sérteget.
Hozzátette: Donald Trump amerikai elnök tudomására kell hozni, hogy rá is vonatkozik a nemzetközi jog és az emberi jogok tiszteletének kötelessége.
Életútjával kapcsolatban hangoztatta, hogy nem tartja „foltnak” vidéki származását és alacsony iskolai végzettségét, az ezzel kapcsolatos bírálat pedig „arrogáns és elitista”. Kiemelte, hogy élettörténete éppen azt mutatja, hogy pontosan érti és átérzi a németek többségét feszítő gondokat, ami alapvető elvárás egy kancellárral szemben.
(MTI)