Brit legfelsőbb bíróság: Parlamenti jóváhagyás kell a Brexithez

2017. január 24. 12:07

Noha Theresa May szerint az 50. cikkely aktiválása, mely elindítja az EU-ból való kilépés folyamatát, a saját jogköréhez tartozik, a legfelsőbb bíróság ezzel ellentétes döntést hozott. Kimondta: az aktiváláshoz parlamenti jóváhagyás kell. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy nem kell előzetesen konzultálni a skót, a walesi és az észak-írországi parlamentekkel.

2017. január 24. 12:07

A brit legfelsőbb bíróság kedden kihirdetett döntése szerint a brit kormánynak előzetes parlamenti jóváhagyást kell kérnie a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindításához.

Lord David Neuberger, a legfelsőbb bíróság elnöke bejelentette ugyanakkor azt is, hogy a kormánynak nem kell előzetesen konzultálnia a skót, a walesi és az észak-írországi parlamentekkel.

Lord Neuberger felfedte azt is, hogy a legfelsőbb bíróság nem jutott egyhangú döntésre az ügyben: a testület 11 tagja közül nyolcan a parlamenti jóváhagyást előíró határozat mellett, hárman ellene döntöttek.

Theresa May brit miniszterelnök álláspontja szerint a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválása – amelyet a kormány az idei év első negyedének végéig irányzott elő – az ő személyes döntési jogkörébe tartozik, és e döntéséhez nem kell előzetes parlamenti jóváhagyás.

Az 50. cikkely szabályozza – és aktiválása hivatalosan elindítja – a kilépési folyamatot. A legfelsőbb bíróság keddi végzésében azonban a kormányfő álláspontjával ellentétes véleményre jutott.

(MTI)

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1120
2017. január 25. 00:27
"Lord David Neuberger." Van kérdés? :D
1120
2017. január 25. 00:26
Az élet szinte minden nap igazol engem, amikor azt mondom, hogy a jog nem tudomány, hanem szimplán szélhámosság - tudományos köntösbe bújtatva. Azoknak való, akik 5 év alatt 2 betűvel meg akarják hosszabítani a nevüket puszta hiúságból.
Gregorius
2017. január 24. 18:00
A Parlament jóvá fogja hagyni, mert nem megy szembe a népakarattal. (Döntésükbe nem kell bevonni a skótokat etc.) Egyébként magának az évszázadok óta működő Parlamentnek nagy a súlya. Gondoljunk Cromwellre...
Mutimi
2017. január 24. 17:32
Felhívnám a figyelmet az ún. politikai kötőerőre. A többit @II. Kóbor Grimbusz 13:07-kor megírta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!