A horvátok miatt távozott a szerb küldöttség Brüsszelből

2016. december 13. 10:32

Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök és a szerb delegáció hétfőn távozott a brüsszeli szerb-uniós tárgyalásokról, miután Horvátország megvétózta az ország EU-s csatlakozási folyamatának egy fejezetét. Az oktatásról és művelődésről szóló fejezet megnyitását Zágráb arra hivatkozva gátolta meg, hogy szerintük Szerbiában nem biztosított a megfelelő kisebbségi oktatás. A szerb kormányfő kijelentette, elfogyott a türelmük a horvátok lépéseire. Jadranka Joksimovic uniós ügyekkel megbízott, tárca nélküli miniszter viszont továbbra is részt vesz a keddi tárgyalásokon.

2016. december 13. 10:32

Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök nem vesz részt a keddi szerb-uniós kormányközi konferencián. Rövid brüsszeli látogatását követően a szerb kormányfő már az előző nap visszatért hazájába, mert kiderült, Horvátország meggátolta az egyik uniós csatlakozási fejezet megnyitását.

A tervek szerint kedden a közbeszerzésekről szóló 5., a tudományról és kutatásról szóló 25., valamint az oktatásról és művelődésről szóló 26. uniós tárgyalási fejezetet nyitotta volna meg az EU Szerbiával. A fejezetek megnyitásához azonban a tagországok beleegyezésére van szükség, és Horvátország nem adott zöld jelzést az oktatásról szóló fejezet megnyitására, úgy véli ugyanis, hogy Szerbiában nem adott minden feltétel a kisebbségi oktatáshoz. Példaként a tankönyvek szerbről horvátra fordításának hiányosságait említették. 

Elfogyott a szerbek türelme

Vucic miniszterelnök hétfő este a szerbiai közszolgálati televíziónak  kijelentette: Szerbia eddig türelmes volt, és arra törekedett, hogy ne reagáljon a horvátok lépéseire, de ezután másként lesz.

A szerb küldöttség tagjai hétfő este elhagyták Brüsszelt, a keddi kormányközi konferencián csupán Jadranka Joksimovic uniós ügyekkel megbízott, tárca nélküli miniszter vesz részt, amit az is indokol, hogy a találkozón szó lesz a stabilizációs és társulási megállapodásban foglaltakról is. 

A kisebbségvédelem hiányosságaira hivatkozik Zágráb    

Szerbia lakosságának kevesebb mint egy százaléka horvát, Zágráb viszont a kisebbségvédelem fejlesztését tartja Belgrád egyik legfontosabb feladatának. Horvátország nyár elején az emberi jogokról és az igazságszolgáltatásról szóló 23. tárgyalási fejezet megnyitását akadályozta meg, akkor is a kisebbségi jogok hiányosságaira hivatkozott. A fejezet végül júliusban megnyílhatott.

Szerbia 2008-ban írta alá a stabilizációs és társulási megállapodást Brüsszellel, majd 2012 márciusában elnyerte az EU-tagjelölti jogállást. A csatlakozási tárgyalások 2014 januárjában kezdődtek meg, az első tárgyalási fejezetet viszont csak sokkal később, 2015 decemberében nyitották meg. 

(MTI)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szívemből magyar
2016. december 13. 13:46
Bezzeg mi kinyaljuk a seggüket is, cserébe, hogy hagyják dobálni a rendőreinket...
hartnesz
2016. december 13. 11:53
Nyilván való hogy vissza nyal a fagyi Egykor a szerbek szpatták a horvátokat most fordítva megy a dolog. Az viszont egyértelmű, hogy nekünk simán meg kellett volna vétózni a szlovákok és a románok felvételét amíg nem rendezik a kisebbségek helyzetét. Utána már a nyíltan magyarellenes Ficót senki sem rakta helyre (egy darabig...)
cutcopy
2016. december 13. 11:49
Ostoba horvátok, több tízezer Szerbiában élő honfitársuknak tesznek keresztbe..
Szúnyog
2016. december 13. 10:50
Így kell ezt csinálni. Nálunk minden ment ellenvélemény, ellenszavazat nélkül. Na jó, a Székelyföldön megígérte Orbán a keménységet, így legalább egy kicsit reménykedhettünk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!