Az USA budapesti nagykövete Brüsszelbe utazott
Azt hiszem most van az a pillanat, amikor meg lehetne kímélni David Pressmant a Budapestre történő fáradságos visszautazástól.
Olyan törvénytervezetet vétózott meg Barack Obama, amely lehetővé tette volna a 2001 szeptember 11-i merényletben elhunyt áldozatok hozzátartozóinak, hogy perelhessék a bűnrészességgel gyanúsított államokat. Az Egyesült Államok elnöke szerint ez a tervezet nemzetbiztonsági érdekeket sért, ugyanis ezek a szervezetek történetesen amerikai adományokat is kaphattak.
Pénteken megvétózta azt a törvényt Barack Obama amerikai elnök, amely lehetővé tenné, hogy a 2001. szeptember 11-i Egyesült Államokban történt terrortámadások áldozatainak hozzátartozói beperelhessék a bűnrészességgel gyanúsított országokat. Például Szaúd-Arábiát is – írja a Magyar Nemzet az MTI alapján.
Azzal indokolta az elnök a döntést, hogy ártana a törvény az amerikai nemzetbiztonság érdekeinek. Azt is kifejtette: akár oda is vezethet a jogszabály, hogy amerikai diplomatákat, katonákat vagy cégeket perelnek majd be akár külföldi szervezetek tevékenysége miatt is, mert történetesen ezek a külföldi szervezetek amerikai adományt, képzést kaptak. A jogszabály emellett szerinte megnehezítené az Egyesült Államok külföldi szövetségeseivel a közös munkát egyebek mellett a terrorelhárítás területén.
Obama közleményében olvasható: Olyan külföldi kormányok mentelmi jogának megvonása amerikai bíróságokon, amelyek nem minősülnek a terrorizmus állami támogatóinak – pusztán olyan gyanú alapján, miszerint a külföldi kormányoknak a nem saját területen folytatott tevékenysége terrortámadás miatt sebesülést okozott amerikai földön –, azt a régi elvet ássa alá, amely éppen hogy védi az Egyesült Államokat, fegyveres erőit és tisztségviselőit.
Ha a törvénynek kétharmada van, mit sem ér a vétó
Chuck Schumer demokrata párti New York-i szenátor, aki a törvénytervezet elkészítésében oroszlánszerepet játszott a vétóról értesülve azonnal jelezte: az elnöknek nehéz lesz fenntartania azt.
Ha a tagok kétharmada felülbírálja az elnöki vétót a szenátusban és a képviselőházban is, akkor a törvény hatályba lép. Amennyiben ez megtörténik, akkor ez lesz az első eset Obama 2009 óta tartó elnöksége alatt, hogy egy vétóját felülbírálja a kongresszus.
A törvényt a 2001. szeptember 11-i terrortámadások 15. évfordulójára emlékező ünnepségsorozat előtt fogadták el, s az akkor nyilatkozó politikusok jó része elégedettségének adott hangot. Peter King, New York republikánus képviselője például azt mondta újságíróknak: az igazság megköveteli, hogy az áldozatok családtagjainak joguk legyen amerikai bírósághoz fordulni elégtételért. Jerry Nadler szintén demokrata párti, New York-i képviselő arról beszélt, hogy az Egyesült Államoknak nem kell félnie az esetleges visszavágástól, hiszen „már nem az 1790-es években élünk, az Egyesült Államok nagyhatalom”.
Nem mindenki támogatja a törvényt a Kongresszusban
Egyes kongresszusi tagok ugyanakkor kétkedően nyilatkoztak, arra hivatkozva, hogy a jogszabály példaként szolgálhat más országoknak is hasonló törvények megalkotására, és ez lehetőséget teremt az Egyesült Államok elleni perekre. Mac Thornberry, a képviselőház fegyveres ügyekkel foglalkozó bizottságának republikánus elnöke például azért nem támogatta a törvényt, mert az – mint újságíróknak kifejtette – szerinte „a szuverenitás rombolásához” vezet, és a jövőben „nagyobb veszélynek” tesz ki amerikai állampolgárokat.
A törvény értelmében a 2001. szeptember 11-i terrorakciók áldozatainak családtagjai pert indíthatnának az általuk felelősnek ítélt államok, elsősorban Szaúd-Arábia ellen kártérítésért. A tizenöt évvel ezelőtti terrortámadások 19 elkövetője közül ugyanis 15 szaúdi állampolgár volt. Ám éppen egy washingtoni kongresszusi vizsgálat állapította meg, hogy egyetlen megdönthetetlen bizonyíték sem támasztja alá azt a gyanút, miszerint Szaúd-Arábiának része volt a terrorakciókban.
(MTI)