EU-csúcs: megegyeztek a külső határok védelméről

2016. szeptember 16. 22:02

Robert Fico, az informális EU-csúcsnak otthont adó Szlovákia miniszterelnöke szerint sikeres volt a találkozó, sikerült megegyezni abban, hogy abszolút mértékben összpontosítani kell a külső határok védelmére. Az EU kapcsán azt mondta: mindenki egyetértett abban, hogy nem lehet hátramenete kapcsolni, és kimondták azt is, hogy nincs jobb az EU-nál.

2016. szeptember 16. 22:02

Sikeres volt a pozsonyi csúcstalálkozó abban a tekintetben, hogy sikerült megegyezni abban, hogy abszolút mértékben összpontosítani kell a külső határok védelmére - jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök az európai uniós (EU) tagországok állam- és kormányfőinek nem hivatalos pozsonyi találkozóját lezáró sajtótájékoztatón pénteken. Erről a soros EU-elnök Szlovákia kormányfője a Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével és Jean-Claude Junckerral, az Európai Bizottság elnökével közösen tartott sajtótájékoztatón beszélt.

Robert Fico elmondta: nagyon őszinte véleménycserét folytattak az unió helyzetéről, és mindannyian egyetértettek abban, hogy az EU projektjének megvalósítása során „nem lehet hátramenetbe kapcsolni”, és abban is, hogy csak az unió az, ami biztosíthatja az európai lakosság számára a prosperitást és a biztonságot. A szlovák kormányfő szerint a pozsonyi csúcstalálkozó – amelyen mint mondta "rossz dolgokkal is szembe kellett nézni" – egyik hozadéka az volt, hogy rámutatott a 27 uniós tagország azon akaratára, hogy folytatni kívánják az uniós projektet. „Kimondtuk, hogy ennél jobb nincs” – fogalmazott Fico.

A sajtótájékoztatón Donald Tusk a pénteki pozsonyi uniós csúcstalálkozó egyik fő kérdése – a hol van és merre halad az unió – kapcsán azt mondta: ki kell küszöbölni az unióban eddig elkövetett hibákat, és az európai 27 állam jövőjére kell tekinteni. „Ha előre akarjuk mozdítani Európát, nem lehet úgy folytatni, ahogy eddig” – mondta Tusk. Rámutatott: az Európai Unió „előremozdításának” céljából megegyezés született az úgynevezett pozsonyi útitervről, amely azokat a célokat tartalmazza, amelyeket az EU az elkövetkező hónapokban el akar érni. A konkrét célokat ismertetve kifejtette: be kell biztosítani a schengeni és külső határok teljes védelmét, ezzel összefüggésben folytatni kell az együttműködést Törökországgal és a Nyugat-Balkán országaival, illetve minden segítséget meg kell adni a tagországoknak belső biztonságuk megőrzéséhez.

Donald Tusk a tagországok biztonsága kapcsán leszögezte: a külső határok védelmének fontossága egyértelmű, nem szabad hagyni, hogy megismétlődjön a 2015-ben a migráció miatt elszabadult káosz. „Az emberek biztosak akarnak lenni abban, hogy képesek vagyunk megújítani a határok védelmét” – mutatott rá az ET elnöke. Megjegyezte: a találkozón az is nyilvánvalóvá vált, hogy ezzel összefüggésben minden uniós tagország támogatni fogja Bulgáriát határai védelmében.

Jean-Claude Juncker a bolgár-török határ védelmének szükségessége kapcsán elmondta, az unió erre a célra 108 millió eurós összeget különített el, amelyet jövőre újabb 116 millióval egészítenek ki. „Nem hagyjuk magára Bulgáriát” – jegyezte meg Juncker.

(MTI)

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sersem4
2016. szeptember 30. 01:23
Zéró. Forintban. Euróban még ennél is kevesebbet.
Akitlosz
2016. szeptember 19. 17:12
"Ahhoz, hogy munkát kapj, munkavállalási engedély kell. Az engedély feltétele viszont a munkaszerződés!" Ez Németországban is pontosan ugyanígy volt Magyarország EU tagsága és a korlátozás feloldása előtt. Afféle 22-es csapdája, nekem is volt részem ebben. "Még az sem mindegy, milyen zsákba dobod a szemetedet." Egyszer vettem egy üveg ásványvizet Németországban. Megittam, aztán ki akartam dobni a szemétbe. A németek szóltak, hogy azt nem szabad, a speciális helyen kell visszaváltani. Úgyhogy órákon keresztül cipelgethettem magammal az üres üvegemet, amíg szabályosan meg tudtam szabadulni tőle. Közben persze figyeltek a németek, nehogy véletlenül elhagyjam valahol az üveget. Többet sem vettem náluk semmi italt, inkább ittam csapvizet, minthogy ezt az idióta rendszert kövessem.
Akitlosz
2016. szeptember 19. 17:11
Meg kell becsülni az unalmat is. Ahol nagy a bűnözés, sok a terrorista az aztán nem unalmas hely. De kevesen cserélnék le az unalmas életüket ilyen izgalmakra.
Aranykor
2016. szeptember 19. 17:11
De még, hogy a Renzi, az olasz miniszterelnök milyen fancsali képet vágott a találkozóhoz. Most először nagyon kiakadt, bár eddig tette a nagy arcot, mert tovább állt tőlük mindenki. De most már ott egyre nagyobb a baj, és ez még csak szóba sem került. Renzi nem is tartott sajtótájékoztatót, ha jól értettem, nem engedett neki mást mondani Merkel, meg Hollande, mint amit ők mondtak, így inkább el sem ment a sajtótájékoztatóra. http://www.ilgiornale.it/news/politica/lira-renzi-angela-non-pu-trattarmi-cos-altri-sanno-solo-1307749.html Folyamatosan áramlanak hozzájuk a migránsok, és nem engedik őket tovább semerre, se Franciaországba, sem Ausztriába, sem Svájcba, sem Szlovéniába. Az összes migráns ott marad, és kezdik leamortizálni a csodás Olaszországot. Ez a Tusk is, a balkáni útvonalról beszél, miközben Olaszországban hozzák be őket már egy jó ideje terroristákkal fűszerezve a "migráns" csónakokat . Ennyire nem látná át a EU-s helyzetet... hihetetlen. Vagy Európa valahol végül is csak egy nem is túl nagy félsziget a térképen... "csak" néhány száz millió lakossal egy esetleges nagy világprojektben...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!