Eldöntötte Trump, mi legyen az óraállítással
Azzal érvelt, hogy a mostani helyzet „kényelmetlen” és „nagyon költséges”.
A kormányba beférkőző terrorista csoportoknak tulajdonította a puccsot Hasan Göğüş ausztriai török nagykövet a Kuriernak adott interjújában kedden. A nagykövet a demokrácia győzelmének nevezte, hogy az emberek az utcára vonultak és minden párt, beleértve az ellenzéket, sőt a kritikus sajtó is a katonai rajtaütés ellen foglalt állást.
Mindent kontroll alatt tartunk, de komoly problémával álltunk szemben – mondta a puccsról Hasan Göğüş, Ausztria török nagykövete a Kuriernak adott interjújában. A nagykövet szerint a puccsért a kormányba beférkőző terrorista csoportok felelősek, de győzedelmeskedett demokrácia az utcára vonuló embereknek köszönhetően. A nagykövet ostoba híresztelésnek nevezte a feltételezést, amely szerint a puccsot megrendezték, ugyanis elmondása szerint az elnök közvetlen munkatársait is elveszítette a puccs során. „Kereken 150 civilt végeztek ki, melyik kormány nyugodna bele ártatlanok halálába?” –tette hozzá.
A riporter kérdésére, mely szerint sokan gondolják, hogy Erdoğan tisztogatási hullámra használja fel a puccsot, a nagykövet azt válaszolta, hogy az állam, a kormány és a katonaság berkeibe is államellenes csoportok szivárogtak be, és „az állam nem tolerálhat egy államon belüli államot”, meg kell védenie magát. Hasan Göğüş szerint a kormány által foganatosított intézkedések mind megfelelnek a törvényeknek, és minden bűnös részesülni fog a megfelelő bírósági eljárásban. A nevek ismertek voltak a katonaságban is, ezért is történt meg a puccs, mert tudták, hogy eljárás kezdődik ellenük – felelte Göğüş a tisztogatás meglepő gyorsaságát firtató kérdésre.
A nagykövet elmondta továbbá, hogy mindig ugyanazok az előítéletek érik az országot, pedig egy diktatúrában nem lehetnének tudósítók a helyszínen, akik kritikusan tudósítanak. Törökország biztonságos ország, terrorista támadások ugyanúgy Nizzában és Brüsszelben is előfordulnak. Az ország iszlamizálódása miatt nem kell aggódni. Törökország továbbra is Európa része akar lenni, de ehhez európai partnereinek elismerését is elvárja. A menekültkérdésben is megbízható partnernek bizonyulnak, és jelenleg három terrorista csoport ellen is harcolnak. A halálbüntetésről elmondta, hogy ez a „nép követelése”, amit a miniszterelnök kifejezett, de ehhez meg kell változtatniuk az alkotmányt.